Forum CelPal
Pistolet systemu Lorenza - Wersja do druku

+- Forum CelPal (https://forum.celpal.org)
+-- Dział: Broń krótka (https://forum.celpal.org/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Pistolety kapiszonowe (https://forum.celpal.org/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Pistolet systemu Lorenza (/showthread.php?tid=156)



Pistolet systemu Lorenza - Derek - 19-08-21

Był piękny dzień i na stole pod wiatą naszej strzelnicy KS Expert w Jaworznie zagościł rzadki gość z CK Austrii czyli pistolet wojskowy o takich możliwościach strzeleckich o których nie wielu zdaje sobie sprawę ale o tym napisze właściciel tego cuda.
Tutaj zamieszczam tylko parę fotek i krótką informację kaliber 13,90 mm, lufa gwintowana i strzela oczywiście pociskami Lorenza.

[Obrazek: 87ca0fab4ff90602med.jpg]

[Obrazek: 9645feda12cf83e1med.jpg]

[Obrazek: 97384df3eef07ec8med.jpg]

[Obrazek: aeb0250ab4633902med.jpg]

[Obrazek: c72e51b8dc24dce7med.jpg]

[Obrazek: 58d7ca804669405dmed.jpg]

[Obrazek: eaa558b7947bbef1med.jpg]


Można było porównać ten pistolet z jego francuskim odpowiednikiem:

[Obrazek: e207415a62e93417med.jpg]

[Obrazek: cd6d370d47fdd6aemed.jpg]

[Obrazek: 63cb7b254d8056b8med.jpg]


RE: Pistolet systemu Lorenza - Rusznik - 19-08-21

No tak...pistolet przywiozłem nie po to aby go pokazywać ale z niego postrzelać z nowych pocisków...niestety wszystkie pociski zostały wcześniej wystrzelone z karabinu Lorenz M 1854 wiec tylko foto nam pozostało , wiec aby nie było by to płone i nudne zrobię  tu temat o pistoletach Lorenza oraz  solennie przyrzekam ze w przeciągu około 2 tygodni przestrzelam ten pistolet i zdam tu relacje jak poszło...

Historia pistoletów Lorenza jest bardziej zawiła niż karabinów tego systemu , i choć pierwsze prototypowe pistolety Lorenza powstały juz okolo 1854 roku dużo jeszcze lat musiało upłynąć aby pistolety systemu Loren weszły na szersze wyposażenie CK armi.


[attachment=258]   [attachment=263]

Powyżej ukazany jest pierwszy model prototypowej seri pistoletu Lorenz M 1854 , pistolety te były w wersjach z dostawna kolbą oraz standardowe bez możliwości dołączania kolby . Oczywiście pistolety te posiadały lufy gwintowane w kal.13,9 mm i strzelały standardowym KOMPRESYJNYM pociskiem Lorenz. Pistoletów tych wyprodukowano niewielka ilość i różne zródła podają mniej-więcej ilość około 50 sztuk wyprodukowanych pomiędzy 1854-55 rokiem. Pistolety te nie weszły na przepisowe uzbrojenie armi CK mimo bardzo dobrych właściwości strzeleckich gdyż okolo 1850 roku armia austryjacka przyjeła nowe pistolety gładkolufowe systemy Augustina kal. około 17mm których to wyprodukowano około 100.ooo sztuk pomiędzy 1850 i 1855 rokiem.

[attachment=259]    [attachment=260]

Powyżej mamy ukazany EPOKOWY test strzelecki z pistoletu Lorenz , pierwszy test wyponano na dystasie 50 krokow=37 metrów , oddano 10 strzałow z tego w czarnym polu w sylwetce skupiło sie 8 przestrzelin a 2 przestrzeliny sa nieco powyżej czarnego pola tarczy w sylwetce. Drugi test strzelecki wykonano na dystansie 400 kroków=300 metrów i jak widać na rycinie z 10 oddanych strzałów aż 9 trafiło w sylwetke , jeden pocisk dosłownie musnoł sylwetkę koło ramienia...

[attachment=261]  [attachment=262]  [attachment=264]

Po 1855 roku starano sie ulepszyć pistolety Lorenza i tak powstała nowa jego wersja zwana czasami wersją/modelem z 1858 roku . Na fotkach powyżej ukazano jak to wyglądało i dane techniczne . Jak widać pierwsze modele pistoletów Lorenza maja duże zamki kapiszonowe z płytą zamkowa tożsamą z zamkami karabinowymi M 1854. Pistolety powyższego typu byly wyprodukowane w większej ilości i przydzielone do różnych pułków kawaleri , brały udział w wojnie włosko-francusko-austryjackiej w 1859 roku gdzie bardzo dobrze sie sprawiły wiec postanowiono ten model ulepszyć po wojnie poprzez wymiane zamka na mniejszy-lżejszy i ''odchudzenie'' ogólne pistoletu i tak powstał model M 1860...

[attachment=265]  [attachment=266]  [attachment=267] [attachment=268]

Zaraz po 1860 roku uznano ze trzeba nieco poprawić model pistoletu M 1860 poprzez dodanie dodatkowego bezpiecznika na zewnątrz płyty zamkowej oraz pogrubienie i wyoblenie ogona naciągu kurka...i tak powstała ostateczna i ogólnie/szeroko wprowadzona wersja=model M 1862 którego wyprodukowano około 100.ooo sztuk 

[attachment=269]

Aby nie było tak ''łatwo'' to powstały także różne wersie prototypowe i powyżej jedna z nich z pobojczykiem w łożu pistoletu...

[attachment=270]

Jak to sie nosiło... oto fotka ułanów galicyjskich gdzie widać na epokowej akwareli jak noszono,troczono  pobojczyki pistoletowe , przytroczone na ''szlówce'' z rzemienną smyczą  do pasa=bandoliera oraz gdzie wisiał pistolet Lorenza itp....

[attachment=271]

Powyżej mój pistolet M 1862 ukazany wraz z epokowymi=oryginalnymi niewystrzelonymi pociskami jakie używano w amunicji do pistoletów Lorenza na przestrzeni lat 1854-1870 . Pierwszym typem pocisku byl standardowy kompresyjny pocisk Lorenza , po 1863 roku zaczęto stosować pocisk ekspansywny Podewils-Lorenz .

[attachment=272]

Tutaj many conieco o amunicji do pistoletów Lorenza...


cdn...cierpliwości


RE: Pistolet systemu Lorenza - Rusznik - 29-08-21

Tak w ramach  urlopu postanowiłem postrzelać sobie z mego pistoletu Lorenz M 1862 gdyż oddałem z niego po raz ostatni strzał jakoś gdzieś koło 2008 roku  Rolleyes 
No to udałem się na moją pobliska górską strzelnice do Goleszowa , niestety dupasałata zemnie i zapomniałem mego kocyka-derki jako miękkiego podkładu na skrzynkę narzędziową którą używam jako zaimprowizowany statyw strzelecki , wiec strzelanie z podpórki jaką jest twarda i śliska plastikowa skrzynka uważam za ''słabe''...

[attachment=289]

Powyższa tarcza była strzelona z dystansu  25 metrów z fatalnej podpórki i nie najlepszych warunkach oświetlenia [słońce prze chmury] , strzeliłem tylko dwie serie po 5 strzałów każda z pocisków typu Minie . Niższe skupienie strzelone z dawki około 20 grain prochu A1 , wyższe skupienie z większej dawki prochu A1 okolo 25 grain , jeden pocisk=strzał uciekł mi=zerwał się i jest koło 10tki. 
Wielu będzie sie zastanawiać czemu strzały mimo użycia raczej średniej naważki cp strzału ułożyły sie dość nisko pod czarnym polem na tarczy...celowałem standardowo w dół czarnego pola a muszka w pistoletach Lorenz jest dość wysoka wiec siłą rzeczy tak musiało wypaść. Do tego muszka byla bardzo cienka na swym grzbiecie=grocie co utrudniało precyzyjne celowanie zwłaszcza gdy promienie słoneczne padały na pistolet=linie celowania , jak wiadomo te pistolety nie maja standardowej szczerbinki tylko takie rowek wypiłowany na wierzchy lufy jako taki wizjer. Sam pistolet w epoce strzelał z znacznej dawki bardzo energetycznego austryjackiego prochu [podobny do dzisiejszego szwajcara CH3]  o naważce około 30 grain i do tego był tak ustawiony strzelecko  że celowało się w punk na około 30-50 metrów.
Tak wiec postanowiłem poprawić conieco grzbiet muszki i przestrzelać jeszcze raz z podpórki jak należy w przeciągu tygodnia do dwóch tygodni ,  z większej dawki cp 25 i 30 grain oraz pocisków tak typu Minie jak i kompresyjny Lorenz...na pewno będzie lepiej , nie omieszkam zdać tu relacje.


RE: Pistolet systemu Lorenza - variag - 29-08-21

Jest to pistolet wojskowy - więc w brzuch byś trafił Big Grin


RE: Pistolet systemu Lorenza - Rusznik - 29-08-21

No tak variagu Big Grin  skuteczność  bojowego  strzału z tego Pistolca zapewniona...

Tak dla strzeleckiej jasności sprawy warto nadmienić ze strzelcy sportowi w Czeczach strzelając z pistoletów Lorenza w konkurencji ''Lorenz''= konkurencja pistolet wojskowy kapiszonowy [non Mlaic] uzyskują 85 do 90 punktów strzelając z jednej ręki  z pocisków , sam pistolc waży około 1500 gram...więc nie jest to jakaś ''popierdółka''  Wink


RE: Pistolet systemu Lorenza - Rusznik - 06-09-21

W ostatni piątek strzeliłem powtórnie z mego pistoletu Lorenz M 1862 , tym razem użyłem pocisków kompresyjnych Lorenz i naważki A1 około 25 grain.
Niestety zaimprowizowana podpórka na skrzynce narzędziowej znów okazała sie kiepskim pomysłem mimo położenia na niej złożonej derki , niestety mocno podbijało pistolet podczas strzału i samo ułożenie broni na derce też dawało wiele do życzenia...

[attachment=293]

Jak widać z fotki mimo nie najlepszego skupienia przestrzelin ze wyrównanie ostrza-grzbietu muszki przemieściło  nieco wyżej skupienie no i  też użycie pocisków Lorenz też nieco podniosło skupienie w porównaniu z wcześniejszym strzelaniem z pocisków typu Minie...
Strzeliłem też z ''wolnej ręki'' i jak sie okazało pociski biły w 7kę na dole czyli podobnie jak z podpórki , wiec mniemam ze jak bym celował nie pod czarne tylko w centrum czarnego w 10tkę to prawdopodobnie jest że wszystkie przestrzeliny miałbym w czarnym polu...no może kiedyś przy okazji tak sobie strzele z tego pistoletu Lorenz i zamieszczę relacje...na razie tyle.