Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skąd się wzięły nazwy konkurencji CP?
#1
Pomocy. Wiem, że są ludzie o dużej wiedzy na temat broni itp. Zbieram się do napisania luźnego niekomercyjnego artykułu o strzelaniu CP i chciałem napomknąć o tym czemu nasze konkurencje maja takie (swoją drogą zajebiaszcze) nazwy. Może ktoś mnie choć troszkę oświecić? Nie chodzi mi o etymologię każdej poszczególnej nazwy, bo tego i tak nie zmieszczę, ale może umie ktoś ogólnie i z grubsza opowiedzieć, jak to sie stało, że Mariette się zwie tak jak się zwie, co to był za gość ten Vetterli i czy to jego żoną była ta cała Lamarmora Wink Oczywiście im więcej danych tym lepiej, ale dziesięć zdań też wystarczy. Nawet prosty link do jakiejś strony z omówieniem tematu ratuje mi tyłek. Liczę na Waszą pomoc.
Odpowiedz
#2
(12-05-21, 03:38 PM)Stare Maxisko napisał(a): Pomocy.....

Witaj to prosta sprawa wystarczy przewinąć stronę z tego linku do końca i tam masz wszystko napisane i to szczegółowo.
Każde nazwisko omówione Smile
A propos La Marmora to nazwisko dwóch wybitnych generałów włoskich Big Grin
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#3
Paaaanie, dziękuje serdecznie! Stawiam zmrożoną substancję w Radomsku!  Cool
Odpowiedz
#4
Myśle ze trzeba tu troszke npisac aby bylo OK i ku jasności tematu...oto etymologia nazw konkurencji Mlaic

Vetterli - konstruktor broni wolsko-szwajcarskiej w kal. 10,4mm
Lamarmora - wloski general tworca znanych jednostek strzelcow 
Minie - francuski konstruktor pociskow ekspansywnych
Mariette - franko-belgijski  konstruktor i wytworca rewolwerow ''wiazkowych''
Whitworth- angielski konstruktor broni z gwintem poligonalnym  i mechanik
Kuchenreuuter- slynna Bawarska rodzina rusznikarzy
Pensylwania- nazwa stanu USA i typ dlugiej broni z 18 wieku
Maximilian- cesarz austryjacki propagator polowan z użyciem wczesnych zamkow skałowych
Lorenzoni- slynna wloska rodzina rusznikarzy
Miquelet- typ wczesnego zamka skalkowego
Cominazzo- słynna wloska rodzina rusznikarzy
Colt- no tego to chyba nie trzeba przedstawiać...

Mysle ze to wszystkie glowniejsze konkurencje indywidualne MLAIC z pominieciem ''tlącej sznurówki'' bo na Japonskich nazwach nie bardzo sie znam
Konkurencje druzynowe maja podobna etymologie nazw od slynnych konstruktorow broni i wojskowych...
Odpowiedz
#5
Thumbs Up 
Dziękuję!  Big Grin
Wiem więcej niż chciałem wiedzieć Big Grin
Odpowiedz
#6
Donald Malson - tu jest mały wyjątek - nazwa konkurencji jest hołdem dla amerykanina Donalda „Bucky” Malsona. Był strzelcem CP, ale też Sekretarzem Generalnym MLAIC w latach 2003-2007. Był propagatorem (wiem, nieporadne słowo) przyjęcia Polski, Czech i Słowacji w szeregi MLAIC.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości