Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitwy i potyczki 1863-1864[
#1
Zaciekawienie Powstaniem Styczniowym rośnie, i dobrze, ponieważ trudno o rzetelne poczucie patriotyzmu i świadomości narodowej bez odpowiedniej wiedzy historycznej. Zainteresowanym tym okresem mogę polecić ciekawą lekturę autorstwa Stanisława Zielińskiego: Bitwy i potyczki 1863-1864. Z książki tej korzystał Kolega compass200, publikując swe arcyciekawe posty o Powstaniu. W jego tekście pozycja ta została jednak wspomniana tylko niejako na marginesie. Dlatego postanowiłem napisać tu o książce wprost, podkreślając jej wartość. Skan książki jest dostępny, jak podał compass200, pod adresem:

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica...92/content

Książka została wydrukowana we Lwowie w roku 1913 nakładem Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu. Pozycja obszerna - ponad 550 gęsto zadrukowanych stroni, z podziałem na województwa, spisem chronologicznym i alfabetycznym oraz indeksem osób. Autor książki, bibliotekarz Muzeum, wykonał iście benedyktyńską pracę. Z racji pełnionej funkcji miał pełny dostęp do zbiorów Muzeum, tak drukowanych jak rękopisów. W metodyczny sposób, pieczołowicie i krytycznie porównywał dokumenty, weryfikując ich wiarygodność.  Część z tych źródeł uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, dlatego wiele z podanych przez Zielińskiego informacji może mieć charakter unikalny.

Jeżeli książkę ściągniemy to dostaniemy ją po rozpakowaniu w formie zbioru "surowych" skanów stronic. Można to jednak łatwo skonsolidować w kompletną książkę w formacie .djvu albo .pdf przy użyciu darmowej aplikacji DjVuToy (do ściągnięcia np. stąd: https://www.mediafire.com/file/fu79ujakn...g.zip/file.

Wrzucamy ścieżkę do katalogu ze stronicami, wybieramy lokalizację e-booka i - [Go]. Dostajemy książkę .djvu, ale mamy też zakładkę: [to PDF].
Odpowiedz
#2
Widziałem, że książka Zielińskiego kiedyś wypłynie na forum. Ale trzeba też pamiętać, że nie jest wolna od drobnych pomyłek.
Odpowiedz
#3
(08-08-21, 04:18 PM)variag napisał(a): Widziałem, że książka Zielińskiego kiedyś wypłynie na forum. Ale trzeba też pamiętać, że nie jest wolna od drobnych pomyłek.

Drobnych? Tam jest mnóstwo błędów, szczególnie jeśli chodzi o skład, liczebność i starty wojsk rosyjskich
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości