Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa dioptera.
#1
W tym tygodniu i przyszłym w wolnym czasie buduję diopter do karabinu Wurttembergischen. Ponieważ nigdy nie miałem z diopterem styczności oprócz zdjęć mam pewne wątpliwości. Właściwie gdyby mi ktoś zrobił rysunek tarczki lub umożliwił pomiary gdzieś niedaleko Gniezna. Interesuje mnie długość otworu  ( bo średnice sobie zrobię różne ) i czy ma znaczenie że otwór ma licować od strony oka, czy może być głębiej tak jak to zrobiłem tymczasowo.  Dziś zrobiłem pierwszą przymiarkę i wygląda na to że będzie dobrze. Wszelkie wskazówki mile widziane.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#2
[Obrazek: IMG-20210406-114709.jpg]
[Obrazek: IMG-20210406-114348.jpg]
[Obrazek: IMG-20210406-114212.jpg]
[Obrazek: IMG-20210406-114114.jpg]

[Obrazek: IMG-20210406-114046.jpg]image uploader

[Obrazek: IMG-20210406-114129.jpg]
Nie wiem czy zakładanie do mausera to dobry pomysł?
Odpowiedz
#3
Diopter do Mausera Wurttembergischen to był (mam nadzieję) żart Prima Aprilisowy Smile ale kto wie Tongue
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#4
Widzę że otwór licuje z przodem - interesuje mnie teraz tylko jego długość. Powiedzmy że zrobię zobie 3 tarczki z otworami 0,8 do 1,2 mm ale czy tej otwór jest maksymalnie krótki ? Czy ma np na oko 2 mm a potem jest większa średnica ( trudno może być zmierzyć )
Odpowiedz
#5
W Creedmorze Tryona miałem zrobiony mały lejek od strony muszki, być może od wiertła. Pomimo tego, że grubość płytki celowniczej wynosiła nie więcej jak 2mm. Długi kanał tej samej średnicy może spowodować problemy z łapaniem ostrości na muszce i takiego rozwiązania bym unikał.
Odpowiedz
#6
Wkładałem zapałkę od strony muszki weszła prawie do końca od strony oka jest ścianka 0,5-1 mm.?
Tak jak piszesz maksymalnie krótki. od strony oka.
Odpowiedz
#7
Zamontowałem ten diopter. Po pewnie wielu prubach i ustawieniu na 100 metrów zrobię skalę i poczernię. Chyba także go odelżę .  Prototypowo wydrukuję muszkę tunelową a docelowo zrobię ze stali.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#8
Wygląda bardzo porządnie ,wstaw więcej zdjęć po zamontowaniu.
Odpowiedz
#9
Toczony i frezowany z materiału ciągnionego i przesadziłem z przekrojami teraz widzę. W razie czego zamówię sobie ciensze płaskowniki i zrobię od nowa. Najważniejsze pierwsze doświadczenia. Muchę wyrysowałem i jutro wydrukuję. Piny kupiłem gotowe pedersoli.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#10
           


Możecie mi naszkicować jaki macie widok przez diopter - bo u mnie wypada to źle przy otworze 1,2 mm i takiej długiej lufie. Za dużo widzę w koło muszki ( tak mi się wydaje przynajmniej że to za duży otwór ) .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości