Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sharps 1852 "slant breech" kaliber
#1
Od kilku miesięcy jestem właścicielem karabinu Sharps Sporting z roku 1852, piękny model z zamkiem slant breech.
Jedna rzecz mnie zastanawia, mianowicie kaliber. Po zmierzeniu wychodzi 0.5675.
Jakie może być wytłumaczenie takiego kalibru?
Odpowiedz
#2
Podany przez Ciebie kaliber odpowiada oznakowaniu 26 Bore. W książce Sellersa znalazłem zmiankę, że w tym samym okresie dla modelu Carbine 1853 r. wykonywano lufy w tym kalibrze. Dla Egiptu wykonano 200 sztuk i kilka (ile nie podano) dla Brytyjczyków.
Może po prostu w epoce zmontowano do Twego Sportinga lufę co pozostała z tego kontraktu egipskiego i to przed skróceniem.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#3
Derek raczej mieszasz style i  okolicznosci gdyz Sharpsy z tgz. kontraktu egipskiego mialy lufy typowo ''angielskie'' czyli kaliber okolo .577'' i TRZY bruzdy gwintow o skrecie okolo 1-78''...kontrakt ''egipski'' zasadniczo NIE DOSZEDŁ do skutku i owe karabinki Sharps M 1853 zostaly wyslane do Angli , po testach i probach Anglicy zamowili nastepne karabinki Sharpsa w ilosci  2 x po 3000 sztuk jednak byl to INNY model karabinka z INNYMI LUFAMI czyli model M 1855 British Contract z lufa o dlugosci 21'' oraz 18'' kalibru okolo .55'' i skrecie 3 bruzd okolo 1-48''.
Nota bene dla jasnosci sprawy do Angli w latach 1850tych trafily karabinki Sharpsa M 1853 tak w kal.577'' jak i .52 oraz .54'' byly to male dostawy po okolo  sto sztuk celem wojskowych prob.

Kolega Torti raczyl by tu dac jakies fotki swego ''tajemniczego'' Sharpsa z lat 1850tych oraz jakies opisy techniczne...wtedy napewno sprawe  fachowo/bronioznawczo wyjasnimy i opiszemy....widac w Wrocławiu nie podołano sprawie jak nalezy i poza ''pogłaskaniem'' flinty niewiele wiecej uczyniono , no ale mnie to wogole nie dziwi...
Odpowiedz
#4
Tu ukazano ciekawy marynarski Sharps Rifle...jakiś beee niedobry kolekcjner wyczyścił go z brudu i pseudo patyny a i tak zlicytowano  go [sprzedano] za kikadziesiąt tysięcy $  Tongue

https://www.youtube.com/watch?v=6uUuMg44_hg
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości