Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt nowej UOBiA
#1
Witam forumowiczow w ostatnim czasie z roznych miejsc docieraja do nas informacje o zmianach prawa o broni , czyli jednak cos tam mieszaja w kwesti nowej ustawy ale mnie to za bardzo nie dziwi po lekturze nowej ustawy z 12.06.2019 o ''wykonywaniu działalności gospodarczej  w zakresie wytwarzania i obrotu bronia...'' w ktorej to zapisano nowe pojecia o broni czarnoprochowej:

Art.3. W rozumieniu ustawy:

10} replika broni czarnoprochowej...''ogolnie ujmujac - rozdzielne ładowanie i wzór oraz funkcjonalność jak u pierwowzoru  z przed  1900 roku''...

Co nam mowi powyższy punkt 10 - replika broni cp jest bronia palna w rozumieniu ustawodawcy podlegajaca przepisom jak kazda inna bron palna , czyli w tej chwili/czasie jest aktualnie ten  rodzaj broni jako  bezpozwoleniowy ale ustawodawca może ten fakt w kazdej chwili zmienić = nowa ustawa . Nastepna sprawa a zasadniczo słowa klucz to  ODWZORAWANIE oraz Z ZACHOWANIEM JEJ FUNKCJONALNOŚCI.
Drodzy forumowicze zastanówcie sie czy wspolczesnie produkowane WYDUMKI broni cp typu RollingBolck kapiszonowy czy Szarpaszaworas lub jakiejś pseudo Inlainy z zamkiem ryglowym 4rotaktowym czy też rewolwery Peacemaker kapiszonowy to bron odwzorowujaca  bron historyczną ?? oraz czy powyzej wymienione wydumki broni cp zachowują epokowa funkcjonalnosc  broni  ???!!! 
Tak gwoli poszerzenia horyzontów to od stycznia tego roku wspolczesne modele broni cp w Czechach sa na rejestracje...itp bylo to opisywane w innym temacie tego forum...
Ogólnie ujmując repliki broni cp w UE sa na cenzurowanym...a do tego ''złego spojrzenia'' na  REPLIKI cp przez europejskich urzędników walnie przyczyniaja sie  powyzej wymienione wydumki pseudo replik  broni cp.

Natomiast całkowicie wyjęto z pod stosowania ustawy  epokowe oryginały co miało być zgodne z duchem dyrektywy UE...

Art.4. Ustawy nie stosuje sie do :

1} broni historycznej, to jest broni palnej rozdzielnego ładowania ,...., wytworzonej przed 1900 rokiem.

Jak to rozumiec lub co sie z tym Art.4 wiąże ? Poprostu tak urzednikow z UE jak i  polskich epokowe oryginały broni cp nie mogą ''interesowac" jako bron palna i musi ta bron być chroniona jako zabytek kultury technicznej , wiec żadne paragrafy jakichkolwiek ustaw nie mogą taka bron sankcjonować = kolekcjonerzy moga spać spokojnie...słowo klucz z tego art. to - ''...wytworzonej przed 1900 rokiem'' - czyli oryginalnie epokowo wyprodukowana=antyk.

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downloa...191214.pdf

Reasumując powyzszą ustawe w zakresie broni cp to wyraznie nastapił podział broni cp na oryginały=bron historyczna  i  repliki , do tego obie kategorie broni cp sa opisane w dwóch różnych/osobnych  art. ustawy , czyli repliki nie mają już ''prawniczo''  nic wspólnego z epokowymi oryginałami.


Poniżej zamieszczam link do projektu nawej UOBiA  : 

https://archiwum.bip.kprm.gov.pl/kpr/for...nicji.html

Poniżej zamiescilem najwazniejsze zdania z propozycji zmiany ustawy ktore i tak niczego nie poszerzaja jesli idzie o posiadanie broni cp gdyz ciagle i glupio tkwi tam zapis ''bron rozdzielnego ladowania''...poszerzenie bylo by tylko wtedy gdyby zrezygnowano z rozdzielnego ladowania , wtedy wszelka EPOKOWA bron ladowana cp  oraz na  amunicje elaborowaną  cp byla by zgodnie z mysla i założeniem dyrektywy UE wolna od urzędniczych pozwolonek i innych niezyciowych przepisow...tak przeciez jest w wiekszosci krajow UE epokowe oryginaly nawet te na naboje scalone sa bez pozwolen a z ich replikami to bywa juz różnie...
Tu nie ma obawy  o bezpieczeństwo publiczne gdyż żadnego ''dresiarza'' nie stać na zakup oryginalnego Colta Peacemakera za okolo 3000-5000 Euro do tego elaboracja nabojów cp  to jest poza możliwości umyslowe i finansowe przeciętnego ''dresiarza'' z pod bloku...


Zmierzając do dostosowania ustawy o broni i amunicji do regulacji zawartych w ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, proponuje się zmianę roku produkcji broni palnej rozdzielnego ładowania przystosowanej do strzelania wyłącznie przy wykorzystaniu prochu czarnego (tzw. broń czarnoprochowa), dla którego broń starsza niż wskazany rok nie wymaga pozwolenia (jako broń historyczna), z obecnego 1885 r. na 1900 r., co stanowi poszerzenie uprawnień do posiadania broni czarnoprochowej bez pozwolenia.  
Odpowiedz
#2
W ostatnim numerze 5(60) Strzał.pl jest również artykuł poświęcony przedstawieniu zmian w nowych projektach "ubojki" czyli ustawy o broni i amunicji. Tutaj tylko przedstawię to co nas najbardziej interesuje z tych dwóch projektów jednego od Partii Republikańskiej i drugiego od Kuiz'15. Z tym, że wszyscy sobie zdajemy sprawę, że to co wchodzi do naszego Sejmu często nie wygląda tak jak z niego wychodzi Tongue
Oto fragment artykułu który przystępnie opisuje te zmiany:
Stan obecny:

Cytat:Posiadania pozwolenia nie wymaga broń palna rozdzielnego ładowania, wytworzona przed rokiem 1885 oraz repliki tej broni....
Projekty nowelizacji.

Partia Republikańska
Cytat:Nowelizacja dopuszcza do posiadania bez pozwolenia broni palnej wytworzonej przed rokiem 1900 oraz replik tej broni. 
Autor artykułu pan J. Lewandowski tak tą zmianę komentuje:
Cytat:Usunięcie dwóch wyrazów i zmiana daty ma fundamentalne znaczenie: bez pozwolenia byłyby od tej pory nie tylko wszystkie karabiny i karabinki z zamkami dźwigniowymi, wszystkie karabiny i sztucery systemów Mausera i Mosina, strzelby śrutowe typu pompki ... większość rewolwerów i niektóre pistolety samopowtarzalne, ale także karabiny maszynowe Maxima ... Wprowadzenie tak znacznego rozszerzenia zbioru broni bezpozwoleniowej jest - niestety - fundamentalnie niezgodne z dyrektywą (UE).


Kukiz'15
Cytat:Bez pozwolenia byłaby "wytwarzana nie później niż w 1900 roku  broń rozdzielnego ładowania lub jednostrzałowa, oraz repliki takiej broni"
Komentarz Autora:
Cytat:w stosunku do obecnych przepisów mamy zatem istotne rozszerzenie, dotyczące wszelkiej jednostrzałowej (w tym wielokrotnie jednostrzałowej) XIX-wiecznej broni strzelającej nabojami elaborowanymi prochem czarnym. 


Jakby nie było to obydwa te projekty przewidują poszerzenie kategorii broni bez pozwolenia do 1900 r. i w dodatku na amunicję scaloną elaborowaną czarnym prochem. Gdyby się to udało to mielibyśmy podobnie jak Czesi dostęp do większej ilości jednostrzałówek typu Ballard, Remington, Wrendl, Werder itp. i na końcu wspomnę o Sharps'ie 1874 i późniejszych modelach. Co by się wtedy stało z erzacem na zaworki ?

Miejmy nadzieję, że uda się znowelizować ubojkę przynajmniej w tym zakresie nas najbardziej interesującym Big Grin
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#3
Cytat:Miejmy nadzieję, że uda się znowelizować ubojkę przynajmniej w tym zakresie nas najbardziej interesującym
Nadzieja to była w pierwszych dwóch tygodniach wojny w Ukrainie, że w trybie nadzwyczajnym przepchnie się w sejmie nową ustawę lub nowelizację obecnie obowiązującej. Teraz to trzymajmy kciuki żeby nie nam dokręcono śruby gdy zacznie się grzebanie w tych projektach.
Cytat:Bez pozwolenia byłaby "wytwarzana nie później niż w 1900 roku  broń rozdzielnego ładowania lub jednostrzałowa, oraz repliki takiej broni"
Bez zapisu, że chodzi wyłącznie o CP spowodowało by to z czasem wysyp "jednostrzałowych" Mosinów, Mannlicherów, Mauserów i innych adaptacji pod zgodność z ustawą.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości