Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I Żorski Czarnoprochowy Piknik Strzelecki
#1
Zapraszam serdecznie na Piknik Strzelecki w dniu 27 czerwca (niedziela), który odbędzie się na strzelnicy Dębina w Żorach od godziny 9:00 do ok. godz. 14:00.
Piknik strzelecki to luźna formuła spotkań strzelców, pasjonatów i zainteresowanych połączona z strzelaniem przez tych co maja broń czarnoprochową i potrafią strzelać z pokazem broni jak i prelekcjami na jej temat.
Po trzech konkurencjach nasi prelegenci m.in. kol. Rusznik, kol. Jorg przedstawią część swojej kolekcji oryginalnej broni czarnoprochowej jak np. rewolwery kapiszonowe czy karabiny wojskowe i odtylcowe z XIX wieku.

Na tym Pikniku będzie można "dotknąć" 150 - 180 letniej broni i zobaczyć jak bardzo jest ona skuteczna w rękach sprawnych strzelców. 
Zapraszamy miłośników starej broni, hobbystów i wszystkich którzy interesują się historia militariów.

Poniżej przedstawiam szczegółowy Regulamin Pikniku.


Cytat:I Żorski Czarnoprochowy Piknik Strzelecki
Cel:
popularyzacja strzelectwa historycznego, kolekcjonerstwa broni dawnej i wiedzy bronioznawczej,
integracja środowiska kolekcjonerów dawnej broni palnej, rywalizacja sportowa środowiska
strzelców historycznych prowadzona na zasadach Muzzle Loaders Associations International
Committee (MLAIC).
Data: 27.06.2021.
Godzina: 9.00-14.00
MIEJSCE: Strzelnica KBS Żory, Żory Dębina
ORGANIZATOR: KS Expert Sekcja Historyczna
PATRONAT: Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach
Kierownik Zawodów – Dariusz Makowski telefon - 66sześć85sześć79siedem
1. Plan Pikniku:
1. godz. 9.00- 9.30 rejestracja zawodników
2. 9.30-12.00 konkurencje strzeleckie
3. 12.30- ogłoszenie wyników
4. 12.00-14.00 prezentacja oryginalnej broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania:
a) rewolwery
b) karabiny odprzodowe
c) karabiny odtylcowe różnych systemów
1. UCZESTNICTWO:
W pikniku mogą wziąć udział członkowie klubów strzeleckich, bractw kurkowych, osoby
niezrzeszone – pasjonaci strzelectwa.
2. OPŁATA STARTOWA
Za każdą konkurencję - 10 zł, płatne przy zgłoszeniu w dniu pikniku kwotą odliczoną
u kierownika zawodów, najpóźniej 30 min przed jego rozpoczęciem.
3. KLASYFIKACJA
Indywidualna w każdej konkurencji.
4. NAGRODY
W każdej z rozegranych konkurencji za zajęcie miejsca 1-3 zawodnicy otrzymają dyplomy.
6. Konkurencje:
1. Vetterli (MLAIC nr 15)
- Broń: dowolny karabin skałkowy lub kapiszonowy;
- Przyrządy celownicze: właściwe przepisom odpowiedniej klasy broni;
- Tarcza ISSF 20/50;
- Przebieg konkurencji -13 strzałów (10 ocenianych);
- Postawa – stojąc;
- Odległość 50 metrów;
- Czas 30 min.
2. Lamarmora (MLAIC nr 37)
- Broń: Wojskowy karabin kapiszonowy z ponad 13.5 mm (.5315 ") kalibrem lufy
- Celowniki: Oryginalne przyrządy celownicze (dozwolone niewielkie zmiany)
- Cel: ISSF 20/50
- Pozycja: Stojąca
- Odległość: 50 metrów.
- Pocisk: Pociski w stylu oryginalnym związane z tym karabinem wojskowym.
- Czyszczenie: Niedozwolone
- Lejek: Krótki lejek do 10 cm
3. Mariette (MLAIC nr 12)
- Broń: replika dowolnego rewolweru kapiszonowego;
- Przyrządy celownicze: właściwe odpowiedniemu oryginałowi broni, wysokość muszki
dowolna, o profilu i stylu oryginału, jaskółczy ogon nie może przekraczać krawędzi lufy;
- Pocisk: okrągła kula lub spiczasty pocisk;
- Tarcza: ISSF 20/50;
- Przebieg konkurencji: 13 strzałów (10 ocenianych);
- Postawa: stojąc, strzelanie z jednej ręki;
- Odległość: 25 m;
- Czas: 30 min.
W konkurencji Mariette wymagane jest ładowanie rewolweru za pomocą pobojczyka,
obowiązuje zakaz używania prasy do ładowania.
4. ZASADY DOTYCZĄCE ZAWODNIKÓW:
- Wszyscy uczestnicy zawodów zobowiązani są do przestrzegania regulaminu strzelnicy,
regulaminu zawodów oraz przepisów bezpieczeństwa.
- Nikt z wyjątkiem prowadzącego strzelanie lub sędziego nie może komunikować się ze
strzelającym zawodnikiem, w trakcie trwania konkurencji, zabronione jest przebywanie na
stanowiskach strzeleckich innych osób poza zawodnikiem.
- Każda usterka broni, wymagająca pomocy osób trzecich, powoduje wykluczenie zawodnika
z zawodów.
- Każdy zawodnik w tej samej konkurencji startuje tylko raz.
- W pozostałych nieuregulowanych niniejszym regulaminem kwestiach zastosowanie mają
przepisy MLAIC lub ISSF gdy przepisy MLAIC w danej kwestii milczą.
- Dozwolona jest kontrola (weryfikacja) strzałów przez strzelca przy pomocy lunety. Nie może
tego robić żadna inna osoba (asysta).
- Zawodnik może korzystać z broni użyczonej przez innego uczestnika zawodów lub
przez organizatorów o ile wykazuje się umiejętnością obsługi danego rodzaju broni
bez uszczerbku dla spełnienia wszystkich zasad bezpieczeństwa.
5. PRZEPISY DODATKOWE:
Komendy:
- Początek konkurencji: START - ( ładowanie i strzelanie )
- Przerwanie ognia: STOP lub PRZERWIJ STRZELANIE lub inna komenda jednoznacznie
sugerująca przerwanie strzelania
- Koniec konkurencji: STOP
- Kapiszony lub podsypki mogą być próbowane w czasie 30 minut przeznaczonych na
rozegranie konkurencji
- Biały strzał - strzał rozgrzewający można wykonać w czasie 30 min przeznaczonych na
rozegranie konkurencji w kierunku kulochwytu poza tarcze, po wcześniejszym zgłoszeniu tej
czynności sędziemu stanowiskowemu
- Przypadki przy ładowaniu, takie jak załadowanie dwóch kul/pocisków czy załadowanie
kuli/pocisku bez prochu, mogą być usunięte po zgłoszeniu u sędziego, w którego obecności
strzelec musi oddać strzał w kulochwyt poza tarcze, żeby opróżnić broń. Taki strzał nie
będzie liczony w konkurencji trzynastu strzałów w zawodach
- Awarie broni powstałe w czasie trwania konkurencji muszą być usunięte w czasie 30 min
przeznaczonym na jej rozegranie przez zawodnika bez pomocy innych osób
- Jeżeli do tarcz oddano więcej niż 13 strzałów, przy sumowaniu wyniku odliczona zostanie
przestrzelina o najwyższej wartości
- Strzał oddany do tarczy konkurenta musi być zgłoszony sędziemu i będzie uznany za zero
- Przestrzelina, aby mogła być zaliczona do wyższej wartości, musi co najmniej połową
średnicy leżeć na polu o wyższej wartości.
6. OGÓLNE PRZEPISY BEZPIECZEŃSTWA:
- Kategorycznie zabrania się przynoszenia na strzelnicę broni lub elementów broni
załadowanych ładunkiem prochowym, przemieszczanie się po terenie strzelnicy z taką
bronią i opuszczanie stanowisk strzeleckich z załadowaną bronią.
- Dopuszcza się użycie wyłącznie kapiszonów i prochu czarnego produkcji przemysłowej.
- Wszystkie ładunki muszą być przygotowane w pojemnikach jednodawkowych, wykonanych
z materiału nie gromadzącego ładunków elektrostatycznych.
- Pojemniki z podsypką nie mogą zawierać więcej niż 16 gramów prochu.
- Broń na stanowiska strzeleckie przenosi się zamkniętą w futerałach, pokrowcach lub
kaburach, wyjmowanie broni na stanowiskach strzeleckich dozwolone jest dopiero, po
zgodzie sędziego stanowiskowego, w czasie przygotowawczym.
- Dopuszczone są przybitki tylko z materiałów naturalnych (filc, papier, kasza manna itp).
- Kapiszony należy trzymać w zamkniętych pudełkach oraz przynosić je na linię ognia tylko
w ilości koniecznej i w zamkniętym pudełku (dozwolone są zamknięte kapiszonowniki).
Podczas trwania konkurencji zawodnicy zobowiązani są używać okularów oraz ochronników
słuchu, obowiązkowe jest zabezpieczenie smarem komór bębna rewolweru ponad
pociskami.
- Zapłon (podsypka, kapiszony) może być założony tylko wtedy, gdy broń skierowana jest
w kierunku celu. Zabrania się ładowania broni z założonym kapiszonem, lub podsypaną
panewką.
- W czasie ładowania broni skałkowej i lontowej otwór zapałowy należy zatkać zatyczką.
- Obowiązuje absolutny zakaz palenia na linii ognia.
- Podczas zawodów, zabronione jest ładowanie broni przed komendą START.
Każda broń musi być pozbawiona zapłonu, a urządzenia zapłonowe ustawione w pozycji
bezpiecznej.
Podczas czasowego przerwania ognia po komendzie STOP lub PRZERWIJ STRZELANIE
zawodnik zdejmuje kapiszon z kominka lub zsypuje proch z panewki, ustawia kurek w pozycji
bezpiecznej. Wystrzelenie po komendzie STOP, PRZERWIJ STRZELANIE lub
innej, jednoznacznie sugerującej przerwanie strzelania, powoduje dyskwalifikację zawodnika.
- Każda broń musi być rozładowana całkowicie po zakończeniu konkurencji i przed
oddaleniem się z linii ognia.
- Oddalenie się ze stanowiska musi być zgłoszone sędziemu stanowiskowemu, który
kontroluje rozładowanie broni zawodnika.
- W przypadku braku zapłonu broń musi być trzymana i skierowana w kierunku celu, przez
co najmniej 1 minutę. Każda następna czynność musi być wykonana przy lufie skierowanej
cały czas w kierunku kulochwytu. Jeżeli problem wynikający z nieprawidłowego
funkcjonowania broni nie może być natychmiast usunięty przez samego strzelca – ten
informuje sędziego zanim podejmie jakiekolwiek inne postępowanie.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
#2
(09-06-21, 09:50 PM)Derek napisał(a): 3. Mariette (MLAIC nr 12)
- Broń: replika dowolnego rewolweru kapiszonowego;

Już miałem zapisać się do konkurencji Mariette, aby postrzelać sobie z epokowego Starra. I co? I trąbka! Regulamin oryginałów nie dopuszcza, zezwalając tylko na repliki ... [Obrazek: smile.png][Obrazek: shocked.png][Obrazek: sad.png]
#3
Drogi Wycirze a zapisuj sie na co chcesz  i z strzelaj z czego tylko zechcesz to jest PIKNIK STRZELECKI a nie  pseudo ''mistrzostwa galaktyki nadętego ego''...mam tez nadzieje ze zawitasz na pikniku nie tylko w celu postrzelania ale i  wspomozesz nas tak w prelekcji jak i  uraczysz nas jakim pokazem swej kolekcji...proponuje cos francuskiego ? a moze i nawet mały konkurs strzelecki francja kontra  austria  1859 r ?

Tak dla jasnosci dla wszystkich zaintesowanych powyższym Piknikiem jesli idzie o konkurencje strzeleckie :

-konkurencja Vetterli strzelamy tak z replik jak i oryginalow  wszelkich typow karabinow odprzodowych w tym dopuszczamy rownierz karabiny odtylcowe o epokowej proweniencji 
-konkurencja Mariette  , kazdy rewolwer kapiszonowy replika jak i oryginał nawet w nierdzewnej stali byle byl to model zgodny z historycznym pierwowzorem.
-konkurencja Lamarmora  , każdy karabin wojskowy kapiszonowy oryginały i repliki...byle podobny do epokowego oryginału.

Dodam tez na wstepie ze z pokazem  epokowej broni bedzie kolega  Jorg w wiekszosci z swymi ulubionymi odtylcowkami oraz karabinem strzelcow i Zouav'ow Papieskich...ja z kolei ukażę nieco  wojskowych odprzodówek  i pistoletow moze tez kilka bardzo rzadkich i pieknych rewolwerow...bedzie tez moj ziomek z cieszynskiego Jarek i on przywiezie wiele pieknych rewolwerow oraz karabin piechotny  Sharps...do tego kolega Darek tez cos pokarze i tak ogolnie rzecz biorąc moze powstac wystawa broni  ktorej moze nam pozazdrościć   wiekszosc krajowych Muzeów  Big Grin
#4
Ależ Drogi Wyciorze koniecznie się wybierz, raz na udział w konkurencji strzeleckiej, dwa żeby powiedzieć i pokazać coś z Twojej francuskiej kolekcji. Tak więc koniecznie !!! Nawiązując do postu Rusznika powiem, że zaprezentuję dwa angielskie karabiny odtylcowe i trzy amerykańskie oraz karabin Mazzocchi.
#5
Oj, oj toż to tylko Piknik Strzelecki a Regulamin jest po to by były jakieś ramy organizacyjne. Zatem serdecznie zapraszamy z rewolwerami oryginalnymi i to wszelakimi Smile
Nie chodzi o wyniki a strzelcy tacy jak Rusznik czy ja będziemy strzelać jako PK. Liczy się zabawa, udział i dzielenie się swoja wiedzą z innymi i czerpanie od innych tego czego sami nie wiemy.
Spotkajmy się w Żorach Big Grin !
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
#6
Tak to niestety jest: jeżeli się chce doczekać jakiejś odpowiedzi (a może nawet kilku) na swój post, to trzeba napisać koniecznie coś złośliwego i/albo śmiesznego (a najlepiej: obraźliwego) i krótkiego (optymalnie: pojedyncza linia tekstu). Postów przyziemnie merytorycznych nikt nie czyta, bo i po co, skoro są mało zabawne i dużo dłuższe od optimum.[Obrazek: smile.png]

Z innego punktu widzenia: jeżeli już wypisujemy sążniste regulaminy to zakładajmy że mają być przestrzegane w całości, do momentu aż ewentualnie zostaną skorygowane. Inne podejście nazwałbym burdelarstwem i warcholstwem - cechami, które - delikatnie mówiąc - nie przysparzały nam szacunku. Skoro punkt o replikach można potraktować luźno, to skąd wiadomo że innego punktu, np. głoszącego że:

Zapłon (podsypka, kapiszony) może być założony tylko wtedy, gdy broń skierowana jest
w kierunku celu. Zabrania się ładowania broni z założonym kapiszonem, lub podsypaną
panewką.


też nie można potraktować luźno boć przecie "to jest PIKNIK STRZELECKI a nie  pseudo ''mistrzostwa galaktyki nadętego ego''... ".

Planując luźną imprezę dla ludzi ze środowiska zamiast wielostronicowego regulaminu może wystarczy napisać że dopuszcza się każdą broń zwyczajowo stosowaną w danych konkurencjach i że od uczestników oczekuje się zachowania zgodnego z ogólnie znanymi i stosowanymi w tym środowisku zasadami, do których (domyślnie) należy regulamin strzelnicy i reguły bezpiecznej obsługi broni. Poza tym organizator zastrzega sobie prawo natychmiastowego i bezdyskusyjnego wywalenia na zbity pysk każdej osoby, który tych ogólnie przyjętych zasad nie będzie respektowała. Wolno chyba przyjąć że skoro ktoś stawia się na taką imprezę to wie o co chodzi, a jak nie wie, to ma się wpierw dowiedzieć, bo tego się od niego wymaga. Starajmy się może zachowywać jak klub dla dżentelmenów.

Wybaczcie, ale pochodzę z terenów byłego zaboru pruskiego i to mi się chyba rzuciło na mózg. Najwyraźniej jestem niekompatybilny z krajem w którym żyję.
#7
Drodzy koledzy jesli idzie o przepisy bezpieczenstwa i ogolne zasady zachowania na strzelnicy to te przepisy beda  dość rygorystycznie przestrzegane tak dla ogolnego  bezpieczeństwa jak i  zwyczajowego  porzadku...''ordnung muss sein'' . Natomiast ze wzgledu ze jest to Piknik Strzelecki a nie zawody o ''złote gacie'' to mamy luzniejsze podejscie do zasad MLAIC tyczacych sie dopuszczenia broni do strzelan/konkurencji tu chodzi o konsolidacje ludzi o wspolnych zainteresowaniach bronia historyczna oraz o przekazanie wiedzy tyczacej sie powyzszego zagadnienia oraz o pokazy ciekawej i zabytkowej broni...
#8
Takie pokazy są jak najbardziej pożądane ,trzeba wyjść do ludzi ,trzeba rozwijać strzelanie ,robić pokazy, pikniki ,małe zawody.
Nagłośnić w mediach lokalnych .Odciągnąć od komputerów ,pandemii ,i zastoju domowego.
Dobrze że są tacy ,co im się chce.
Musimy i u nas o czymś takim pomyśleć,
#9
(12-06-21, 12:06 AM)Rusznik napisał(a): przepisy bezpieczenstwa[...]beda  dość rygorystycznie przestrzegane[...]chodzi o konsolidacje ludzi o wspolnych zainteresowaniach bronia historyczna

W to nie wątpię i jest to absolutnie słuszne, tylko bym klaskał i potakiwał. Nie chodzi mi jednak o to co się robi tylko jak się o tym pisze. Kiedy zwrócono się do mnie aby umieścić ogłoszenie na "niebieskim" to uczyniłem to od razu i bardzo chętnie. Nowy wątek, "copy-paste", publikować - to trwało jakieś 20 sekund, ale potem, z nawyku, przeczytałem to co puściłem. Spostrzegłem ze źle mi się to czyta. Włączyłem więc tryb edycji i zacząłem post przerabiać - tylko sprawy formalne jak jego układ graficzny czy numerację. Kiedy skończyłem przeczytałem jeszcze raz. Od razu dostrzegłem elementy zbędne albo przypadkowe, jak te nieszczęsne repliki, które później wyszydzałem. Nie uważam przy tym informacji o pikniku za gorszą od zajawek np. innych zawodów. Problem widzę w tym że była bardzo podobna.

Rozumiem że próbujemy skonsolidować środowisko strzelców-kolekcjonerów, strzelców-miłośników historii, a może także niestrzelających kolekcjonerów broni albo ludzi którzy np. interesują się historią broni ale nie wiedzą jak się strzelectwo historyczne ani za kolekcjonerstwo zabrać. Jeżeli tak, to musimy zmienić sposób pisania o imprezach jak ten piknik. Postawiłem się w roli chętnego ale początkującego i w związku z tym raczej nieśmiałego i niepewnego amatora, który w ręku jeszcze broni nie miał. Czy wybrał bym się na ten piknik? Nie jestem pewien. Czułbym się chyba przytłoczony nadmiarem informacji i przeświadczeniem że wszyscy tam - poza mną - będą mieli te szczegóły w małym palcu a ja wyjdę na głupka i nieudacznika.

Myślę że możemy obmyślić, i to od podstaw, taki sposób popularyzacji podobnych imprez, aby była skuteczny i zachęcający także dla osób (na razie) spoza środowiska. Sądzę że warto by się nad tym wspólnie pochylić. Po mojej głowie chodzi pewna koncepcja, ale chciałbym dać jej jeszcze kilka dni na dojrzewanie.
#10
Przychylam się do tej koncepcji mimo, że sam skleciłem a raczej skompilowałem ten regulamin. Faktycznie to samo mozna podać w bardziej przystępny sposób. Czekam zatem na nową koncepcję Smile
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości