Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odlewanie kul, pocisków Long i Minie
#1
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#2
No to już teraz wiem ,dlaczego na filmikach z YT  amerykanie wrzucają do kociołka  papier ,lub trociny .....
Odpowiedz
#3
W odlewaniu mam staż krótki, ale po nauce u mistrza.
 Może kulki można odlewać jak na filmie, ale o pociskach to należy zapomnieć. To co jest pokazane na tym filmie nigdy nie pozwoli osiągnąć powtarzanych wagowo pocisków (spread 1-2 greiny przy pocisku 500-530 grein).
Po 1 primo. Brak kontrolera temperatury, ale jak operator umie utrzymać temperaturę ołowiu to spoko...
po 2 primo. Nigdy przenigdy nie zalewamy kokili z łyżki tak żeby ołów spadał swobodnie w powietrzu. Łyżkę należy przytknąć do kokili pod kątem 90st. i obrócić kokilę trzymając przytkniętą łyżkę do pionu. Cały proces zalania trwa 5 do 7 sekund.
po 3 primo, nie robimy odlewania łyżką na 2 komory. Po zalaniu 1 komory i odczekaniu tych 7 sekund, ołów w łyżce ma za niską temperaturę żeby wypełnić drugą komorę.
Odpowiedz
#4
7 sekund ? Ja jak nie zaleję w ułamek sekundy to mam niedolanego pomarszczucha. A wagowo to sprawdzę w tygodniu jak to wychodzi.
Odpowiedz
#5
(02-05-21, 08:41 AM)Mariuszczs napisał(a): 7 sekund ? Ja jak nie zaleję w ułamek sekundy to mam niedolanego pomarszczucha.


Brooks (w stanach uchodzący za najlepszego producenta kokil) w swoich "poradach" dotyczących odlewania pisze tak:



"Hold mould on its side. Fill ladle and position ladle in sprue hole. Slowly (4-5 seconds) rotate upright and hold another 4-5 seconds letting the entire contents of the ladle run back into the pot Remove ladle from mould.  Wait 4-5 seconds until sprue solidifies. When casting in nose pour moulds, wait until the entire ladle has run through the groove on the vented sprue plate."



Nie wiem jak masz, ale ja mam perfekcyjnie odlane i równe wagowo pociski. Mogę je sortować w 2 partie w rozrzucie 1 grein.
Odpowiedz
#6
Kupiłem elektryczny garnek,łyżkę, kokilę i szczypce. Nie mam pojęcia, gdzie w okolicach Śląska zdobyć gąskę ołowiu lub w innej postaci. Na forach informacje typu być może, prawdopodobnie, lub od tony wzwyż.
Odpowiedz
#7
Mam ołów w postaci blachy od kol. compass, doskonały ołów, mogę odstąpić ok. 25 kg.
Odpowiedz
#8
Pan, o ile mnie pamięć nie myli, z Cieszyna? Bywa Pan w Jaworznie?
Odpowiedz
#9
Bywam. Najlepiej podjechać do Cieszyna po odbiór. Od czwartku mnie nie ma do poniedziałku.
Odpowiedz
#10
W takim układzie w przyszłym tygodniu bym reflektował.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości