Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konkurencja Lamarmora - poradnik
#1
Tym wpisem chciałbym rozpocząć cykl porad dotyczących poszczególnych konkurencji strzelanych karabinami. Nie zamierzam tu opisywać wszystkich szczegółów bo inni to zrobili wielokrotnie lepiej i pełniej niż sam bym dał radę. Chciałbym by tutaj praktycy wypowiedzieli się jak podchodzą do treningów, jak ładują i jak oddają strzały tak jak to zrobili koledzy Jose Ramona Galan'a na jego stronie.
Zacznę zatem od konkurencji Lamarmora czyli karabin wojskowy stojąc, odległość 50 m. Konkurencja łatwa technicznie ale trudna przez stosowanie otwartych przyrządów celowniczych.

Oddaję na wstępie głos ekspertowi czyli J.R. Galanowi avancarga.com 
Bardzo polecam zapoznać się z tym artykułem a tłumaczenie przez google jest strawne jeżeli zapamiętamy, że fotografowanie to strzelanie, zabytki to przyrządy celownicze  a beczka to lufa  Tongue
Tu nic nie trzeba dodawać ani ujmować wszystko jest opisane na czasie. Pan Galan dba o odnawianie wpisów i treści.

Bardzo podoba mi się w jego artykule część poświęcona wywiadom z wybranymi strzelcami. Wiadomo, że to zawodnicy z Hiszpani zresztą bardzo utytułowani i godni naśladowania. Przytoczę tu dwa przykłady (fragmenty):


Cytat:[Obrazek: image001.png]
 
  
José Ramón Galán, autor tej pracy, osiągnął następujące krajowe i międzynarodowe tytuły w specjalności repliki Lamarmory:
· Mistrzostwa Hiszpanii 2008. Złoty medal i rekord Hiszpanii (98 pkt).
· Mistrzostwa Hiszpanii 2009. Brązowy medal (95 pkt). 
· Mistrzostwa Europy 2009. Złoty medal i rekord Europy (98 pkt).  
· Mistrzostwa Hiszpanii 2011. Złoty medal (97 pkt).  
· Mistrzostwa Hiszpanii 2013. Brązowy medal (94 pkt).  
· Mistrzostwa Hiszpanii 2014. Brązowy medal (92 pkt). 
· Mistrzostwa Hiszpanii 2015. Srebrny medal (94 pkt). 
 
Obecnie posiada rekord Hiszpanii repliki Lamarmory z notą 98 punktów (Granada 2008).
 
Wywiad przeprowadzony po zdobyciu złotego medalu i nowego rekordu kontynentalnego na Mistrzostwach Europy 2009, które odbyły się w Hiszpanii.
 
1.- Jakiego karabinu (marka, typ i kaliber) używasz w tej modalności?
Używam karabinu wojskowego typu Pedersoli Württembergischen Mauser. kaliber .54
 
2.- Jakiego obciążenia używasz? Rodzaj i ilość prochu, kaszy manny, pocisku i ewentualnie jego stopu, smaru, kalibracji itp.
Załadowany 30 granami szwajcarskiego prochu nr 3, kaszką 20 gr i oryginalnym pociskiem producenta kalibru 547, nasmarowany litem lub inną miękkim smarem (nie uważam tego za ważne) i przekalibrowany na 13,9 m/m (w celu ujednolicenia je bardziej do ponownej kalibracji). Prędkość mierzona na dwa metry od lufy wynosi około 247 metrów.
 
3.- Czy podczas ładowania pocisk wchodzi bardzo ciasno? Czy atakujesz go mocno?
Wchodzi, dotykając pól rowków, a ja atakuję go stanowczością i ciężką mosiężnym pobojczykiem.
 
4.- Jak przebiegają Twoje sesje treningowe i jak często je wykonujesz? Czy w obliczu wielkich zawodów zmieniasz coś w formie lub częstotliwości swoich treningów?
Zwykle trenuję co drugi weekend, około 15/20 uderzeń, starając się strzelać szybko. W obliczu ważnych zawodów zwiększam częstotliwość i liczbę strzałów.
 
5.- Czy używasz jakichś specjalnych okularów?
Używam okularów strzeleckich ze specjalnym mocowaniem do karabinu. Szkło miarowe, filtry i regulowana membrana. To ostatnie uważam za bardzo ważne.
 
6.- Czy używasz jakiegokolwiek specjalnego komina? Jaka jest idealna średnica kanału ogniowego na podstawie Twojego doświadczenia?
Kominki są bardzo ważnym elementem w celności karabinów wyczynowych. Osobiście używam specjalnej wkładki z Wolframu z kanałem ogniowym 0,7 m/m, który wymieniam, gdy wzrasta do 0,8.
 
7.- Jakie elementy celownicze posiada twój karabin, a jeśli to konieczne, jakiej formuły używasz do podnoszenia szczerbinki?
Będąc pochodzenia wojskowego, możesz nosić tylko elementy regulacyjne tego karabinu. Szczerbinka posiada wycięcie w kształcie litery „V” i dzięki swojej konfiguracji pozwala na regulację wysokości (niezbyt wydajną) oraz boczną. Muszka jest częścią przedniego bączka i jest przymocowana do lufy za pomocą wybrzuszenia na lufie i sprężyny naciągniętej na rozpórce lufy.
 
8.- Kurtka strzelecka? Czy używasz paska do pomocy? Czy uważasz, że te elementy są niezbędne do uzyskania dobrych wyników?
Noszę rękawiczkę, dopasowaną kurtkę i podkoszulek strzelecki, wszystko tego samego producenta (Sauer). Nie używam paska, ponieważ uważam, że lepiej stabilizuje karabin. Jak wszystkie karabiny wojskowe, jest nieco trudny do wycelowania i zatrzymania, ponieważ nie ma żadnej przewagi w precyzyjnym strzelaniu sportowym. Rywalizacja z jednym z tych karabinów i szukanie wysokich ocen to ekscytujące wyzwanie.
Najlepszy zespół techniczny jest niezbędny, aby uzyskać wyniki i mieć wystarczającą powtarzalność. 
 
9.- Czy podczas zawodów zwykle odczuwasz jakiś rodzaj stresu emocjonalnego?
Zawody Lamarmora są bardzo wymagające ze względu na fascynujący charakter modalności, specyfikę dyscypliny wojskowej, używaną broń i konkurencyjność przeciwników, co czyni je kolejnym wyzwaniem.
Stres emocjonalny jest zawsze obecny w większym lub mniejszym stopniu, w zależności od wymagań strzelca, nie jest tym samym, aby zdobyć porządną ocenę, co próba wygrania międzynarodowej imprezy, w której konkurencja jest bardzo zacięta. Najlepszą rzeczą do walki z nim jest dobre przygotowanie techniczne, opanowanie i absolutna pewność siebie.
Jeśli chodzi o biały strzał, zawsze staram się to robić na ważnych zawodach, ale nie robię tego w zawodach niższej rangi ani na treningu. W większości przypadków nie dostrzegam żadnej różnicy.
 
10.- Jaką ogólną opinię masz na temat swojego karabinu (dokładność, niezawodność)?
To dobry karabin, z którym związałem się od pierwszej chwili. Na pierwszy rzut oka jego nadmierna długość i waga do strzelania w pozycji stojącej są nieco przerażające. Prawda jest taka, że jego konfiguracja nie pomaga w tym aspekcie, ale ma najlepsze elementy celownicze ze wszystkich karabinów wojskowych typu minié.
Dzięki niemu osiągnąłem wspaniałe wyniki krajowe i międzynarodowe, które są prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę specyfikę i ograniczenia tego rodzaju broni. W 2008 roku zdobyłem mistrzostwo Hiszpanii i nowy rekord w specjalności z 98 punktami (Gabias-Granada), tym samym wynikiem, z którym zdobyłem złoto na Mistrzostwach Europy 2009, które odbyły się w Walencji-Hiszpania, w których również ustanowiłem nowy rekord Europy w Lamarmora. Już z tego powodu uważam się za ogromnie zadowolonego.
 
11.- Jaki jest najtrudniejszy aspekt lub okoliczności tej dyscypliny? Co najbardziej wpływa na twoje wyniki?
Lamarmora nie jest trudną dyscypliną, uważam ją za łatwą dla większości amatorów, zwłaszcza jeśli znają już podstawowe techniki strzelania z broni długiej w pozycji stojącej.
Bardzo ważne jest, aby zaopatrzyć się w najlepszy karabin, wyposażenie i akcesoria do ładowania, na jakie pozwala nasza ekonomia, dopiero wtedy możemy uzyskać dostęp do najwyższych miejsc na podium. Nie oznacza to, że przy skromniejszych karabinach i sprzęcie nie da się tego osiągnąć, ale w niczym nie pomogą i systematyczność wyników będzie się zmniejszać.
Najważniejszą rzeczą do osiągnięcia genialnych wyników jest posiadanie dobrego przygotowania technicznego i odpowiedniego sprzętu, tylko w ten sposób będziemy w stanie ulepszyć przystanek , bez którego wyniki są niemożliwe.
 
12.- Jaka jest twoja ogólna opinia na temat tej dyscypliny?
Jest to dyscyplina mało skomplikowana pod każdym względem, choć o dobre wyniki nie jest łatwo, gdyż nic w niej nie jest przeznaczone do precyzyjnego strzelania sportowego. Osobiście uważam to za przyjemne wyzwanie.
 
13.- Jaką radę dałbyś strzelcom rozpoczynającym tę specjalizację?
Tak samo jak w każdym innym, dobre przygotowanie techniczne w strzelaniu z broni długiej w pozycji stojącej, oraz że są one bardzo wymagające od siebie, musimy dążyć do perfekcji w każdym oddanym strzale, tylko wtedy osiągniemy najlepsze rezultaty .
To jest kopalnia wiedzy dla każdego praktyka jak i poczatkującego strzelca.


Drugi przykład:


Cytat:
[Obrazek: image001.png]
 
José Muñoz Soler zdobył następujące krajowe i międzynarodowe tytuły w specjalności oryginalnej Lamarmory:
· Mistrzostwa Hiszpanii 2009. Złoty medal (97 pkt).       
· Mistrzostwa Europy 2009. Złoty medal i rekord Europy (98 pkt).     
· Mistrzostwa Hiszpanii 2010. Brązowy medal (92 pkt).  
· Mistrzostwa Hiszpanii 2011. Brązowy medal (92 pkt).  
 
Ponadto obecnie utrzymuje oryginalny rekord Lamarmora Spain z wynikiem 98 punktów (Valencia 2009).
Wywiad przeprowadzony po zdobyciu złotego medalu i nowego rekordu kontynentalnego na ostatnich Mistrzostwach Europy 2009, które odbyły się w Walencji -Hiszpania.
 
 
1.- Jakiego karabinu (marka, typ i kaliber) używasz w tej modalności?
Hiszpański karabinek z 1862 r. wyprodukowany przez firmę Zarate y cia.
 
2.- Jakiej naważki używasz? Rodzaj i ilość prochu, kaszy manny, pocisku i ewentualnie jego stopu, smaru, kalibracji itp.
25-grain proch strzelniczy Riotinto 3F, 50-grain kaszy i pocisk kaliber .575 minié, ponownie skalibrowany. Nasmarowane zwykłym tłuszczem (domowym z tłuszczu zwierzęcego i wosku dziewiczego).
 
3.- Czy podczas ładowania pocisk wchodzi bardzo ciasno? Czy atakujesz go mocno?
Ponieważ lufa jest szersza na dole niż na ustach, wchodzi po prostu, ale potem wchodzi z łatwością. Kończę atak dwoma małymi pociągnięciami wyciora, aby dopasować go do lufy.
4.- Jak przebiegają Twoje sesje treningowe i jak często je wykonujesz? Czy w obliczu wielkich zawodów zmieniasz coś w formie lub częstotliwości swoich treningów?
Bardzo sporadyczna raz w miesiącu sesja 13 strzałów, nic się nie zmienia w porównaniu do dużych zawodów.
 
5.- Czy używasz jakichś specjalnych okularów?
Progresywne okulary, aby móc zobaczyć przyrządy celownicze.
 
6.- Czy używasz jakiegokolwiek specjalnego komina? Jaka jest idealna średnica kanału ogniowego na podstawie Twojego doświadczenia?
Wkładka z wolframem z kanałem ogniowym 0,8 m/m.
 
7.- Jakie elementy celownicze posiada twój karabinek, a jeśli to konieczne, jakiej formuły używasz do podnoszenia szczerbinki?
Wojskowy kolec i punkt. Poprawię wzrost uzupełniając małymi talerzykami pod wzniesieniem.
 
8.- Kurtka strzelecka? Czy używasz pasa strzeleckiego? Czy uważasz, że te elementy są niezbędne do uzyskania dobrych wyników?
Używam kurtki strzeleckiej, ale nie paska.
 
9.- Czy podczas zawodów zwykle odczuwasz jakiś rodzaj stresu emocjonalnego?
Zwykle nie cierpię zbytnio z powodu stresu emocjonalnego, niewątpliwie zawsze na coś wpływa, bo chcesz to zrobić lepiej. Oddaję biały strzał , ale naładowany tylko prochem.
 
10.- Jaką ogólną opinię masz na temat swojego karabinu (dokładność, niezawodność)?
Cóż, karabin wojskowy z dużą twardością na spuście i jak wszystkie inne, skomplikowany, żeby zmiękczyć, ale jeśli wszystko idzie dobrze, to nie celuję w styczną, bo nie mogę tam założyć celownika, daje bardzo dobre efekty.
 
11.- Jaki jest najtrudniejszy aspekt lub okoliczności tej dyscypliny? Co najbardziej wpływa na twoje wyniki?
Najtrudniej jest wtedy, gdy strzały nie wchodzą w 10 i pozostają na linii podziału 9/10, ponieważ próbując korygować podejście, zwykle posuwasz się za daleko.
 
 
12.- Jaka jest twoja ogólna opinia na temat tej dyscypliny?
Oczywiście dobra opinia.
 
13.- Jaką radę dałbyś strzelcom rozpoczynającym tę specjalizację?
Jak we wszystkich, cierpliwość.


Postaram się by czołowi strzelcy polscy również odpowiedzieli na te 13 pytań.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#2
Konkurencja Lamarmora – wojskowy karabin 50 m, postawa stojąc


Rusznik – największe sukcesy odnosił w latach przed celpal.org czyli 2005 – 2013, znany miłośnik broni czarnoprochowej i wielki propagator wiedzy o broni rozdzielnego ładowania od Bałtyku po Alpy.
Najlepsze jego wyniki odnotowane w naszym systemie w konkurencji Lamarmora to:
  • 95 pkt w 2014 r. (repliki, Mikołajki 6 grudzień),
  • 93 pkt w 2019 r. (Oryginał, Puchar Śląska 13 kwietnia),
  • 93 pkt w 2020 r. (Oryginał, Puchar Śląska 1 sierpnia),

  1. Jakiego karabinu (marka, typ i kaliber) używasz w tej konkurencji?
    Najczęściej ostatnio strzelam z oryginalnego karabinu Enfield M60/61, kalibru 0.58 cala i skrętem gwintu 1:48 cala.

  1. Jakiej naważki używasz? Rodzaj i ilość prochu, kaszy manny, pocisku i ewentualnie jego stopu, smaru, kalibracji itp.
    Naważka typowa dla tego karabinu ciut słabsza od bojowej stosowanej w epoce czyli 55 gr prochu ZS4, nie stosuję kaszki, pocisk Wiliams-Minie kalibrowany pod lufę z miękkiego ołowiu 4,5 BHN, smar własny. Prędkość wylotowa zmierzona na chrono z tego karabinu i z powyższą amunicją wynosi 270 m/s.

  1. Czy podczas ładowania pocisk wchodzi bardzo ciasno? Czy atakujesz go mocno?
    Pocisk wchodzi suwliwie czyli z lekkim naporem pobojczyka, na koniec lekko go uderzam w stylu Beny Hilla Smile

  1. Jak przebiegają Twoje sesje treningowe i jak często je wykonujesz? Czy w obliczu wielkich zawodów zmieniasz coś w formie lub częstotliwości swoich treningów?
    Trenuję już bardzo rzadko lub w ogóle przed zawodami. Traktuję je jako dobrą zabawę i spotkanie towarzyskie do pogadania z kumplami a nowym by przekazać wiedzę. Stąd moje wyniki są może średnie ale nie o to mi chodzi w strzelectwie.

  1. Czy używasz jakichś specjalnych okularów?
    Używam okularów strzeleckich firmy Knobloch z regulowanym wziernikiem i klapką na nie celujące oko. Zresztą to i tak zależy od światła na danej strzelnicy. Filtrów nie używam.

  1. Czy używasz jakiegokolwiek specjalnego komina? Jaka jest idealna średnica kanału ogniowego na podstawie Twojego doświadczenia?
    Tak używam kominków wyczynowych kupnych lub z wkłądką, którą sam dorabiam z brązu berylowego. W każdym razie kanał zapałowy powinien mieć 0,7 mm gdy ma powyżej 0,8 mm to już ostatecznie go wymieniam.

  1. Jakie elementy celownicze posiada twój karabinek, a jeśli to konieczne, jakiej formuły używasz do podnoszenia szczerbinki?
    Mój karabin Enfield ma oryginalne przyrządu celownicze czyli muszka trapezowa a szczerbina wycięta w kształcie litery V. Celownik enfieldowski to tradycyjna drabinka i to jest właśnie piękne w tej konkurencji Lamarmora, że nikt nie ma przewagi technologicznej. Wszyscy mamy proste, otwarte przyrządy celownicze z prymitywnym ustawianiem wysokości szczerbiny. No chyba, że ktoś stosuje różnego rodzaju śrubki no ale to rozmowa na inny już temat.

  1. Kurtka strzelecka? Czy używasz pasa strzeleckiego? Czy uważasz, że te elementy są niezbędne do uzyskania dobrych wyników?
    Osobiście nie używam specjalnej kurtki strzeleckiej ani rękawic strzeleckich. Używam prostej kurtki skórzanej z obciętym kołnierzem dla wygody i cienkich rękawiczek gdy jest zimno. Specjalne wyposażenie uważam za zbytek przy naszych krajowych zawodach no może przy zagranicznych dla wyników by się takie wyposażenie przydało.

  1. Czy podczas zawodów zwykle odczuwasz jakiś rodzaj stresu emocjonalnego?
    Strzelam czarnym prochem już tyle lat tak od końca lat 90 i mimo wszystko emocje na zawodach są. Trzeba je opanować, muszę być pewny tego co robię no i kwestia dnia bo niestety mało trenuję.

  1. Jaką ogólną opinię masz na temat swojego karabinu (dokładność, niezawodność)?
    Mój karabin jak i amunicje przygotowuję na zawody maksymalnie perfekcyjnie czyli oprócz kontroli stanu wyczyszczenia przed zawodami czy drożności kominka dokładnie przygotowuję naważki i odważam pociski. Przez to mój karabin jest niezawodny, nigdy się nie zaciął i bardzo łatwo się go ładuje. Rozrzut trafień na 50 m z tego karabinu z podpórki to maksymalnie 3 cm. Osiągnięcie jeszcze nie dawno 95 pkt. Mówi samo za siebie.

  1. Jaki jest najtrudniejszy aspekt lub okoliczności tej konkurencji? Co najbardziej wpływa na twoje wyniki?
    Przygotowanie techniczne amunicji jest bardzo wymagające. Pamiętajmy nie można czyścić lufy w czasie zawodów. Pociski jak wspomniałem muszą być odlane z miękkiego ołowiu 4,5 BHN, skalibrowane i nasmarowane bardzo dobrym smarem. Zresztą mój smar słynie w Polsce z najlepszych właściwości pod tym względem. Proch oczywiście suchy i odmierzony do 1 gr. No i to co na końcu czyli odpowiednie przygotowanie psychofizyczne.

  1. Jaka jest twoja ogólna opinia na temat tej dyscypliny?
    Konkurencja Lamarmora strzelana karabinami wojskowymi z otwartymi przyrządami celowniczymi i dość „ciężkim” spustem wojskowym wymaga dobrego przygotowania psychofizycznego tak kondycji jak i nastawienia strzelca. Trudno się strzela na strzelnicach gdzie cień jest na planszy tarczy i się przesuwa za słońcem. To są „przyjemności” otwartych przyrządów.

  1. Jaką radę dałbyś strzelcom rozpoczynającym specjalizację w konkurencji Lamarmora ?
    By być dobry w Lamarmorze trzeba posiadać bardzo dobry karabin. Kupowanie tanich włoskich np. Zuawów może spowodować szybkie zniechęcenie przez brak dobrych wyników. Bardzo dobra replika lub w dobrym stanie oryginał gwarantuje dobre wyniki a strzelec będzie tylko z treningu na trening z zawodów na zawody (jak będzie chciał) co raz lepszy.

Na koniec dodam, że strzelam tą konkurencję zamiennie także karabinami Lorenz Jaeger lub Lorenz Infantry w wersji amerykańskiej w kalibrze .58 cala.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#3
Krzysztof Kuchnio - Mistrz Świata co prawda z rewolweru ale i z konkurencji Lamarmora też ma swoje osiągnięcia.

2019 r. XIV Mistrzostwa Polski - Mistrz Polski w Lamarmora Oryginal z wynikiem 90 pkt.


1. Jakiego karabinu (marka, typ i kaliber) używasz w tej konkurencji?
Oryginalny Enfield M-1863, (trzybączkowy) Cal. .577.


2. Jakiej naważki używasz? Rodzaj i ilość prochu, kaszy manny, pocisku i ewentualnie jego stopu, smaru, kalibracji itp.
Pociski Minie około 500 gr. z czystego ołowiu. Proch Szwajcar „4”, 54 – 58 gr. (większa naważka w konkurencji Minie), Smar – Bore Lube 1000. Na zawody pocisków nie kalibruję, sortuję tylko według wagi.


3. Czy podczas ładowania pocisk wchodzi bardzo ciasno? Czy atakujesz go mocno?
Pocisk wchodzi lekko, pod ciężarem pobojczyka, Staram się go dopchnąć zawsze z tą samą siłą aby proch był jednakowo ubity.


4. Jak przebiegają Twoje sesje treningowe i jak często je wykonujesz? Czy w obliczu wielkich zawodów zmieniasz coś w formie lub częstotliwości swoich treningów?
To szerszy temat . Konkurencje karabinowe nie są moją specjalnością ale przed ważnymi zawodami trenuję statykę z karabinkiem pneumatycznym (FWB 300S) Na poprawienie statyki potrzebuję około 1 miesiąca po 20 strzałów dziennie ale z reguły tyle czasu nie mam. Z Enfieldem jeden – dwa treningi przed zawodami na strzelnicy i trochę złożeń na sucho mi wystarcza. Zawody najwyższej rangi to przede wszystkim wyzwanie dla emocji więc dużo ważniejszym elementem treningów jest bywanie na zawodach, szczególnie wyższej rangi aby zdobyć tak zwane obycie. W tym sporcie treningi są kwestią indywidualną. Każdy jest inny i musi dopasować trening do siebie. Ważnym jest by trenować w miarę regularnie jeszcze jakiś sport.


5. Czy używasz jakichś specjalnych okularów?
Mam już lekkie problemy ze wzrokiem więc używam diopterków nakładanych na okulary ochronne. Ostatnio zrobiłem sobie uniwersalne okulary z dziurkami do różnych konkurencji


6. Czy używasz jakiegokolwiek specjalnego komina? Jaka jest idealna średnica kanału ogniowego na podstawie Twojego doświadczenia?
Specjalnego może nie ale kominek nie może być wypalony, Mój ma albo 0,5 albo 0,7 mm.


7. Jakie elementy celownicze posiada twój karabinek, a jeśli to konieczne, jakiej formuły używasz do podnoszenia szczerbinki?
Niestety w tym karabinie na dystansach 50m - 100m przyrządy celownicze nie dają się regulować.
To można zrobić tylko naważką prochu. Mniej na 50m i więcej na 100m. Oryginalna regulacja wysokości szczerbinki może się przydać tylko na większych odległościach. Regulacji lewo, prawo nie ma. Jest możliwość wymiany szczerbinki ale jeszcze nie miałem na to czasu więc strzelam z poprawką. .


8. Kurtka strzelecka? Czy używasz pasa strzeleckiego? Czy uważasz, że te elementy są niezbędne do uzyskania dobrych wyników?
Nie używam kurtki strzeleckiej bo ufam własnej statyce . Pasa też nie używam ale może zacznę.
Te elementy do uzyskania dobrych wyników nie są mi potrzebne


9. Czy podczas zawodów zwykle odczuwasz jakiś rodzaj stresu emocjonalnego?
Prawie zawsze stres jakiś jest, ale to jeden z elementów nad którym trzeba starać się panować.


10. Jaką ogólną opinię masz na temat swojego karabinu (dokładność, niezawodność)?
Lubię go. Myślę że jest to bardzo dobry karabin którym można strzelać po 100 p.


11. Jaki jest najtrudniejszy aspekt lub okoliczności tej dyscypliny? Co najbardziej wpływa na twoje wyniki?
Ciężko powiedzieć. Na wyniki najbardziej wpływa brak czasu na treningi. Dyscyplina nie jest trudna. Pociski łatwo się ładuje, lufy nie czyści się między strzałami, długich lejków też nie można stosować. Te ograniczenia powodują że procedura ładowania jest szybka dzięki czemu cała konkurencja jest bardzo spokojna, nie trzeba się spieszyć. Sama przyjemność ze strzelania.


12. Jaka jest twoja ogólna opinia na temat tej konkurencji?
Lubię tą konkurencję za jej prostotę i wynikający z tego brak presji na wyrobienie się w czasie.


13. Jaką radę dałbyś strzelcom rozpoczynającym specjalizację w tej konkurencji?
Jak w każdej konkurencji. Najpierw dobrać jak najlepszej jakości broń do własnej postury i możliwości fizycznych. Musi być nam wygodnie w złożeniu. Jest kilka rodzajów karabinów które gwarantują bardzo dobre wyniki. Jest w czym wybierać.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#4
Leszek Myszak - rekordzista Polski w Vetterli - 100 pkt. wielokrotny Mistrz Polski.

Jak sam mówi konkurencja Lamarmora to jego pięta Achillesa  ale wyniki mówią co innego:
2016 r. - 93 pkt. GP Mazovia
2017 r. - 93 pkt. GP Mazovia 93 pkt. na XII MP
2018 r. - 94 pkt. Radomsko
2019 r. - 93 pkt. GP Mazovia
2021 r. - 95 pkt. Mikołajki Jaworzno

1. Jakiego karabinu (marka, typ i kaliber) używasz w tej konkurencji?
Wurttembergischen 1857, tzw. Mauser. Kaliber .54


2. Jakiej naważki używasz? Rodzaj i ilość prochu, kaszy manny, pocisku i ewentualnie jego stopu, smaru, kalibracji itp.
Naważka 36 grain CH4, bez kaszy lub innych przybitek. Pocisk Minie z kokili Hensel 13,90 mm bez kalibrowania, odlany z czystego ołowiu bez żadnych dodatków. Smar ŁT-43 Liten (oczywiście z Orlenu).


3. Czy podczas ładowania pocisk wchodzi bardzo ciasno? Czy atakujesz go mocno?
Wprowadzenie pocisku do lufy, z dużym oporem. Ale dopchnięcie pobojczykiem już bez nadmiernego oporu. Staram się umieścić pocisk, na ładunku prochowym, zawsze na tej samej głębokości zaznaczonej na pobojczyku przy pierwszym załadunku.


4. Jak przebiegają Twoje sesje treningowe i jak często je wykonujesz? Czy w obliczu wielkich zawodów zmieniasz coś w formie lub częstotliwości swoich treningów?
Niestety, w ogóle, nie trenuję tej konkurencji. Przed zawodami trenuję „na sucho” tylko Vetterli.


5. Czy używasz jakichś specjalnych okularów?
Tak. Otwarte przyrządy celownicze i wada wzroku zmusza mnie do użycia „osprzętu”. Okulary strzeleckie ze szkłem korekcyjnym, regulowaną blendą i filtrem oraz przesłoną na lewe oko.


6. Czy używasz jakiegokolwiek specjalnego kominka? Jaka jest idealna średnica kanału ogniowego na podstawie Twojego doświadczenia?
Zwykły stalowy kominek zakupiony u Stiftera. Otworek zapałowy o średnicy 0,7 mm. Przy mniejszej, w tym karabinie, bywają problemy z zapłonem.


7. Jakie elementy celownicze posiada twój karabin, a jeśli to konieczne, jakiej formuły używasz do podnoszenia szczerbinki?
Otwarte przyrządy celownicze. Stała muszka na ostatnim bączku oraz szczerbina z płynną regulacją w pionie i poziomie z wycięciem w kształcie litery V.


8. Kurtka strzelecka? Czy używasz pasa strzeleckiego? Czy uważasz, że te elementy są niezbędne do uzyskania dobrych wyników?
Używam kurtki strzeleckiej i wykorzystuję pas nośny przeznaczony do tego karabinu. Myślę, że nie są niezbędne do uzyskania dobrego wyniku ale na pewno ułatwiają złożenie się do strzału. W przypadku kurtki, za najbardziej istotne, uważam stabilne oparcie lewej ręki o tułów lub biodro dzięki antypoślizgowym materiałom na rękawie i lewym boku.


9. Czy podczas zawodów zwykle odczuwasz jakiś rodzaj stresu emocjonalnego?
Niestety tak. Nie mam „psychiki” dobrego strzelca. Ale emocje towarzyszące zawodom nie wpływają już na moje wyniki tak jak w początkach przygody ze strzelectwem czarnoprochowym. Jednak trochę się już „ostrzelałem”.


10. Jaką ogólną opinię masz na temat swojego karabinu (dokładność, niezawodność)?
Bardzo dobry karabin wojskowy, świetnie nadający się do strzelań tarczowych dzięki w pełni regulowanej szczerbinie oraz parametrom lufy. Mankamentem tego karabinu (a raczej repliki) jest niestabilne mocowanie ostatniego bączka (na którym jest przecież muszka). W moim karabinie, po pęknięciu sprężyny mocującej ten bączek, dorobiłem nową sprężynę i problem z ruchomym bączkiem zniknął.


11. Jaki jest najtrudniejszy aspekt lub okoliczności tej dyscypliny? Co najbardziej wpływa na twoje wyniki?
Otwarte przyrządy celownicze i wpływ warunków oświetleniowych a także nieergonomiczna konstrukcja (bo przecież te karabiny nie zostały stworzone do strzelań tarczowych) to główne czynniki utrudniające (ale nie uniemożliwiające) osiąganie wysokich wyników na zawodach. Te mankamenty staram się równoważyć stabilnym, powtarzalnym złożeniem do strzału oraz pewną i płynną pracą na spuście.


12. Jaka jest twoja ogólna opinia na temat tej konkurencji?
Konkurencja, technicznie, nie jest trudna i ze względu na rodzaj broni, w niej wykorzystywany, bardzo ciekawa. Karabin wojskowy to broń, na temat której można znaleźć najwięcej informacji historycznych i technicznych a to przecież jeden z elementów naszej pasji.


13. Jaką radę dałbyś strzelcom rozpoczynającym specjalizację w tej konkurencji?
Myślę, że czynnikiem decydującym o osiągnięciu powodzenia w tej konkurencji i uniknięcia rozczarowań jest dobrej jakości karabin i perfekcyjny dobór komponentów amunicji .
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#5
No i ...po ptakach czyli... after the b..
..  Zapisałem się na zawody pierwszy raz ....  i jak,  Ci cytowani,  goście przyjadą do tej konkurencji  to mam lekko
ostatnie miejsce.  Może nie dojadą ? Licze, że spotkam na stanowiskach równie dobrych strzelców. Teraz, po pierwsze primo ... ten temat jest  fajnie i prosto wytłumaczony .  Jednak powalczę.... . Dzięki za podpowiedzi. Dzięki temu forum ( w innym wątku) też dowiedziałem się, kto jest z nazwiska odpowiedzialny za nazwę tej konkurencji. 

 .
Odpowiedz
#6
Pamiętaj Przemek, że to zabawa. Raz dotychczas stertowałem w zawodach i zająłem zaszczytne miejsce. Trema mnie zjadła. Poza tym, nowicjusz bez treningu nic nie zrobi, bo ilość możliwych  blędów do popełnienia jest kosmiczna.
66 letni nowicjusz, pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości