Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I tym razem także nie znaleziono...
#1
Przez przypadek natknąłem sie na film [link]     https://www.youtube.com/watch?v=cwbEdD8h9Sc    , co prawda na razie nie jest mi bliżej znana rzeczna publikacja/książka ale po wypowiedziach autorów oraz krótkich migawkach/fotkach  pocisków znalezionych  na powstańczych pobojowiskach oraz ich opisów w tabelach w książce możemy znów śmiało ogłosić  ''że szukano ale nie znaleziono mitycznych francuskich pocisków...''  - no cóż jak mi NIEPRZYKRO  Tongue

Warto tu  przy okazji pochwalić autorów za  rzeczowe podejście [archeologia pobojowisk] do tego arcy trudnego tematu  jakim jest FAKTYCZNE a nie ''mityczne z papieru'' uzbrojenie powstańców styczniowych do tego jeszcze często powielanie GŁUPORAOMANTYCZNYCH bredni o ''belgiczkach'' oraz wciskanie czytelnikom ''papierowych falsyfikatów'' o rzekomych zakupach francuskiej broni dla powstania...może i na papierze takowe zakupy broni  zaistniały w epoce ale w rzeczywistości  NIEDOTARŁY do Polski  lub nawet śmiem twierdzić że pieniądze zostały w Paryżu  sprzeniewierzone na ''Pigalaku''  Cool

W kwesti bronioznawczej filmik ukazuje fotki epokowych pocisków  wydobytych z powstańczych pobojowisk , w większości są to pociski KOMPRESYJNE do trzpieniowych i komorowych systemów broni z państw niemieckich oraz jest tam całkiem ładna kolekcja pocisków kompresyjnych do AUSTRYJACKICH sztucerów M 1842/54 [dwurowkowe podobne do Lorenzów] ukazane w ~3:20 minucie filmu...

         

Powyżej zamieszczam epokowe zwymiarowane ''po staroaustryjacku'' pociski kompresyjne do sztucerów syst. Augustina z lat 1847-55 oraz jegerskich komorowych karabinów tegoż samego systemu . Pierwszy pocisk patrząc od prawej to standardowy pocisk M 1847 z jednym rowkiem do ''kamerbiksy'' ,następne to rzadsze [na dziś] późniejsze pociski dwurowkowe do karabinów komorowych oraz sztucerów...




   

Tu natomiast ukazałem kompresyjne pociski z broni saksońskiej , zasadniczo wszystkie pociski kompresyjne do trzpieniowych i komorowych  modeli broni w krajach niemieckich były bardzo zbliżone swą formą...
Odpowiedz
#2
Warto posłuchać 7':40" o micie broni belgijskiej "... pokutuje mit o broni belgijskiej czy angielskiej i francuskiej ... z naszych badań wynika, że przypadku partii Mielęckiego takiego (zakupu broni zachodniej) nie miało miejsca ...".
Badania materialne, archeologiczne są bezwzględne dla mitomani Tongue
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości