Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Strzelanie kulą na łatce
#11
U mnie w pistolecie Łe Page w początkach stosowałem łatki 22 mm później 24 mm ale wymagało to precyzyjnego ustawienia kuli na łatce,  właśnie wtedy zdarzały się odskoki gdy łatka się nieco przesunęła przy wbijaniu kuli potraktowanej gumowym młotkiem. Po zastosowaniu łatki 26 mm problemy znikneły. Ale to był pistolet Smile
Odpowiedz
#12
Wreszcie wchodzimy w szczegóły Big Grin 

Ja zmniejszyłem średnicę łatek w kalibrze .45 z fi-30 mm do fi-25 mm. Uważam je za optymalne na tę chwilę.
Kombinowałem przez chwilę z fi-22 mm ale ciężko mi było ją załadować razem z kulą, trzeba by użyć jakiejś wlotki.
Generalnie spotkałem się z teorią, że łatka powninna mieś średnicę od 2,0 do 2,5 x kaliber kuli.
Odpowiedz
#13
Dla kolegi Czesława2 

Proszę sie nie przejmować ''znaczkami MLAIC'' na stronie Pedersolego gdyż niema to tam większego znaczenia  , czy broń jest zgodna z przepisami MLAIC ocenia komisja lub sędziowie na zawodach a nie fabryka która nota bene wytworzyła w ostatniej dekadzie tyle paszkwili niezgodnych z historycznymi pierwowzorami że aż wstyd im powinno być za to...

Muszkiet skałkowy od Pedrsolego model austryjacki M 1795 jest ogólnie zgodny z epokowym oryginałem.
Odpowiedz
#14
Kolego Czesławie - nie zastanawiaj się tylko go kupuj. A że proch do lufy będziesz wsypywał garściami - to kto bogatemu zabroni Tongue


Wracając do tematu precyzyjnego strzelania kulą to po analizie tematu wychodzi mi na to, że ta banalna z pozoru łatka jest najważniejszym elementem w tej układance.
Ma ona aż kilka "krytycznych" zadań do spełnienia:
- przekazuje kuli ruch obrotowy nadany przez gwint lufy
- uszczelnia przewód lufy dopasowując dzięki swojej grubości podkalibrową kulę,
- prawidłowo dobrana średnica łatki zapobiega przerwaniu się gazów prochowych które mogą zkłócić lot kuli do celu,
- smaruje i czyści przewód lufy,
- prawidłowo ułożona i załadowana też zapobiega przerwaniu się gazów prochowych które mogą zkłócić lot kuli do celu.
I może jeszcze jakieś na które póki co nie zwróciłem uwagi.


Czyli to co pisał Staszek o prawidłowym ulożeniu łatki na koronie lufy może być bardzo, ale to bardzo ważne, przekoszona łatka może powodować przerwanie gazów prochowych które zakłócą tor lotu kuli powodując jej ogromne odskoki na tarczy
Odpowiedz
#15
Co to jest za zjawisko, przerwanie gazów prochowych?
Odpowiedz
#16
To się domyśliłem, interesuje mnie wykładnia słowa przerwanie, zastosowana w tych trzech zdaniach z rzeczonego postu.
Odpowiedz
#17
Cytat:Czesław2:To takie zjawisko, gdy gazy prochowe bokiem przez uszkodzony flejtuch omijają kulę.


Dziękuję koledze za pomoc i wyjaśnienie.


MonkeyTail napisał(a):To się domyśliłem, interesuje mnie wykładnia słowa przerwanie, zastosowana w tych trzech zdaniach z rzeczonego postu.

Proszę bardzo:

https://sjp.pwn.pl/slowniki/przerwanie.html

„Przerwać” w znaczeniu: (4.) «przedostać się przez coś siłą».

Jaką "siłą”? Siłą rozprężających się gazów miotających powstałych w wyniku spalania się ładunku prochu czarnego zwanego też czasem dymnym.

A to "coś" to uszczelnienie układu «przewód lufy- podkalibrowa kula» za pomocą tytułowej <<łatki>> którą przy wylocie z lufy w wyniku nieprecyzyjnego ładowania gazy prochowe mogą wyprzedzić kulę i odchylić ją od toru lotu.
Odpowiedz
#18
Może ja ciut za bardzo Bralczykuję, ale nie przekonuje mnie tłumaczenie. Owszem, można przerwać barykadę siłą czołgu, ale nikt nie mówi że nastąpiło przerwanie czołgu, a tylko barykady. Zatem przerwanie może być przez gazy prochowe, a nie przerwanie gazów prochowych.
Odpowiedz
#19
Każda profesja ma swój slang i my też mamy swoje odzywki, które brać strzelecka rozumie w lot. Cóż taki los specjalizowanego technicznego języka. Dobrze, że tu nie ma informatyków Tongue
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#20
A mnie się wydaje że kolega chce na początek parę postów złapać. Nie potępiam Smile
Szkoda że 95% tego forum milczy, nie udziela się Tongue
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości