Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowe przepisy MLAIC
#1
Lightbulb 
Rozpoczynam tym artykułem cykl publikacji związanych z nowymi przepisami MLAIC dotyczącymi tak rozgrywaniem Mistrzostw Europy w systemie korespondencyjnym jak i związanymi z przestrzeganiem przepisów technicznych dotyczących broni rozdzielnego ładowania a w szczególności replik.

Nowe przepisy.

Aktualny Statut MLAIC jest dostępny pod tym linkiem Constutution & Rules. Nowe przepisy to punkty 2.8 i 2.9 i tutaj przedstawiam pkt. 2.8 w mym nieudolnym tłumaczeniu (w oparciu o tłumacza google) a potem omówimy na co należy zwrócić szczególną uwagę.


Cytat: 2.8 Zasady mistrzostw strefy europejskiej MLAIC:
Ze względu na kilka problemów generowanych przez czynniki, takie jak globalna pandemia Covid-19, zmniejszenie mobilność między krajami, a także stały wzrost zarówno kosztów, jak i problemów z podróżowaniem samolotem z bronią palną, co uniemożliwia  konkurowania twarzą w twarz - Mistrzostwa Europy zostaną przeprowadzone jako tzw. Mistrzostwa Korespondencyjne (do rozegrania drogą pocztową) również w strefie europejskiej (podobnie jak w strefie Pacyfiku; patrz pkt. 2.6).
Należy pamiętać, że nie wyklucza to uczestnictwa na zaproszenie w zawodach rozgrywanych bezpośrednio między narodami, w tym takie jak Grand Prix Austrii, Grand Prix Włoch lub podobne zawody. Jeżeli te uczestniczące w tych zawodach kraje tak wybiorą, wyniki te mogą zostać przesłane jako ich wyniki w Mistrzostwach Strefy Europy.

Obowiązują następujące zasady:

a.) Mistrzostwa Strefy Europy będą nadzorowane przez Koordynatora wybranego spośród kwalifikujących się kandydatów zwykłą większością głosów delegatów Strefy Europejskiej. To najlepiej byłoby, gdyby selekcja odbyła się na Mistrzostwach Świata MLAIC na krótkim dystansie w roku innym niż strefowy lub bezpośrednio po nim drogą elektroniczną, aby umożliwić przesyłanie zaproszeń jako jak najwcześniej w roku strefowym. Jedynie w wyjątkowych przypadkach koordynator może zostać wyznaczony przez Sekretarza Generalnego. Jednym z celów selekcji będzie administrator, który chciałby kontynuować swą pracę w wielu mistrzostwach.

b.) Pozwoli to Koordynatorowi na przygotowanie i przekazanie wszystkim szczegółów mistrzostw narodom, aby umożliwić im ustalenie ram czasowych dla ich wewnętrznych / krajowych harmonogramów zawodów. Dane wybranych dat zawodów zostaną odesłane do Koordynatora Zawodów Strefy nie później niż 30 dni przed rozegraniem lokalnego/krajowego współzawodnictwa.

c.) Koszty zawodów będą ustalane przez kraje Strefy Europejskiej co dwa (2) lata i będą obejmują koszty krajowe plus wpisowe za zawody indywidualne i drużynowe. To powinno być wystarczające na pokrycie kosztów nagród, kosztów druku i wysyłki oraz będzie płatne w momencie rejestracji.

d.) Ze względu na różne potrzeby i dostępność strzelnic, miejsca i terminy konkurencji mogą się różnić od tych używanych do precyzyjnych imprez strzeleckich.

e.) Obowiązują zasady MLAIC. Nie więcej niż szesnastu (16) zawodników w zawodach z każdego kraju może zostać zarejestrowane (ma zastosowanie paragraf 2, sekcja 2.3 przepisów MLAIC, w odniesieniu do ilości oryginał a reprodukcja uczestników na konkurencje). Należy dokonać wyboru członków drużyn konkurencji zespołowych i przesłać ich skład do Biura Strefy nie później niż 48 godzin przed planowaną imprezą.

f.) Wyniki z każdych zawodów zostaną przesłane do Biura Strefy w ciągu pięciu (5) dni od zakończenie wydarzenia. Wyniki obejmują sumę wraz z liczbą 10, 9, 8, itd.
Lokalny kierownik zawodów powinien również wykonać cyfrowe zdjęcia sześciu (6) najlepszych tarcz w każdej konkurencji i zachować zarówno tarcze, jak i zdjęcia przez okres trzech (3) miesięcy od zakończenia Mistrzostw Strefy. Wyniki strzelby (rzutków) muszą zawierać pełne wyniki dla obu rund.

g.) Remisy dotyczące karabinu i pistoletu będą rozstrzygane zgodnie z artykułem 4.6 Przepisów. Remisy dla Strzelby będą liczone od ostatniej rundy do rozstrzygnięcia.

h.) Po tym, jak wszystkie rywalizujące kraje przedstawią swoje wyniki, Koordynator opublikuje skonsolidowane zestawienie wyników Mistrzostw Strefy i przekaże je wszystkim delegatom Strefy oraz Sekretarzowi Generalnemu MLAIC. Ostateczne wyniki zawodów powinny również zawierać szczegóły dotyczące marki i kalibry broni palnej używanej przez wszystkich zawodników w każdej konkurencji. Dodatkowe informacje, takie jak rodzaj, waga i rozmiar pocisku, rodzaj i waga prochu oraz rodzaj celownika (zamknięte lub otwarte), w razie potrzeby może zażądać Koordynator.
i.) Rekordy Strefy Europy nie mogą być uznane podczas Mistrzostw Europy, które są wykonywane jako zawody korespondencyjne.
j.) Medale i certyfikaty zostaną przyznane w następujący sposób:
  1) Konkurencje indywidualne: zgodnie z pkt 2.3.b.) i) i ii).
  2) Konkurencje drużynowe: zgodnie z pkt 2.3.d.) i) i ii).


Obowiązki jakie na danym kraju spoczywają wg tych przepisów to:
1. Powiadomienie Koordynatora nie później niż 30 dni przed rozegraniem lokalnego/krajowego współzawodnictwa.
Faktycznie zatem ustalenie ostateczne składu danej kadry krajowej nie może być później zgłoszone do Koordynatora niż te 30 dni przed zawodami.
2. Obowiązują zgodne z dotychczasowymi zasadami MLAIC limity ilości zawodników w danej konkurencji czyli ich liczba nie może być większa niż 16 z zastrzeżeniem, że w konkurencjach rozgrywanych replikami może uczestniczyć połowa maksymalnej liczby zawodników.
Warto tu przytoczyć w całości pkt. 2.3.c) Statutu bo to wyjaśni nam wszystko:
Cytat:c.) Wszystkie konkurencje indywidualne, z wyjątkiem Colta nr 7 i nr 12 Mariette, powinny być rozbite na dwie części - kategorie - broń palna O (oryginalna) lub R (reprodukcja).
i) Zawodnik może startować w kategorii O lub R, ale nie w obu.
ii) Obie kategorie mogą być strzelane w tym samym czasie.
iii) Wszyscy zawodnicy w danej kategorii muszą strzelać na tej samej strzelnicy.
iv) Wszystkie zmiany w tej samej konkurencji muszą być strzelane kolejno i tego samego dnia.
v) Każdy kraj może zarejestrować maksymalnie 16 (szesnastu) zawodników w każdej konkurencji, pod warunkiem że tylko 50% maksymalnej liczby uczestników może używać reprodukcji.
vi) nr 7 (Colt) i nr 12 (Mariette) mają taką samą maksymalną liczbę dopuszczalnych zgłoszeń (po 16).
Zatem tylko w konkurencji rewolwerowej Mariette może być 16 zawodników używających replik ale w konkurencji  Donald Malson już tylko maksymalnie 8 zawodników z replikami i 8 z oryginałami. I dalej np. w konkurencji Vetterli może startować tylko maksymalnie 8 zawodnikach z replikami - Vetterli (R/O) i maksymalnie 8 zawodników z oryginałami - Vetterli (O) itd...
Dodam dla uzupełnienia, że konkurencja Colt rozgrywana jest tylko i wyłącznie oryginałami czyli maksymalnie może wziąć w niej udział 16 zawodników analogicznie jak w Mariette.

3. Zgłoszenie składów osobowych drużyn dla poszczególnych konkurencji zespołowych odbywa się nie później niż 48 godzin przed planowanymi zawodami. Kapitan kadry danego kraju ma dużo czasu na skompletowanie druzyn z najlepszych zawodników.

4. Wyniki lokalnych zawodów - tutaj mamy nowość dla organizatorów krajowych bowiem jest obowiązek udokumentowania fotograficznego (zdjęcia cyfrowe) 6 najlepszych wyników i przechowywanie tych zdjęć jak i równolegle tarcz papierowych przez okres 3 miesięcy. Zdjęcia powinny być wykonane w dużej rozdzielczości i w taki sam sposób dla każdej tarczy.

5. Dodatkowe wymagane informacje, które musi zabezpieczyć organizator zawodów krajowych to dotyczące używanej przez wszystkich zawodników w każdej konkurencji:
 - marki i kalibry broni palnej ,
 - rodzaj, waga i rozmiar pocisku, 
 - rodzaj i waga prochu 
 - rodzaj celowników (zamknięte lub otwarte).
Zwracam uwagę na ten obowiązek bowiem memorandum MLAIC na nieprawidłowe repliki zakończyło się w zeszłym roku ale to już omówimy później bo to obszerny i szczegółowy temat.

Na dzisiaj to tyle a ciąg dalszy wkrótce nastąpi.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#2
W Statucie MLAIC jest wiele obostrzeń technicznych dotyczących broni zwłaszcza wymienionych w pkt. 4.7., który warto sobie przeczytać w całości.
Od rozwiązań ogólnych do bardzo szczegółowych zacznijmy wymieniać za tymi przepisami poszczególne obostrzenia:
1. W celownikach nie można używać innych barw niż kolorów czarny, biały i kolorów metali nieszlachetnych (aluminium odpada).

2. Broń oryginalna wojskowa musi być wyprodukowana zgodnie ze wzorami wojskowymi.
3. Wojskowe oryginalne muszkiety gładko lufowe ze stałą szczerbinką nie są dozwolone w konkurencjach 1 i 9.
4. W broni oryginalnej wojskowej niedopuszczalne są przyśpieszniki, stosowanie poduszek policzkowych i stopek.
5. W oryginalnej broni wojskowej kaliber lufy powinien być nie mniejszy niż 13,5 mm (.53") dla karabinów kapiszonowych i 16,5 mm (.65") dla muszkietów skałkowych.

6. Definicja oryginalnych karabinów cywilnych zawiera oprócz ogólnej definicji, że to każdy oryginalny karabin, który nie kwalifikuje się jako karabin wojskowy z epokowymi przyrządami celowniczymi (z wyłączeniem teleskopowych i optycznych) - odpadają wszelkie lunety.
6.1. Przyrządy celownicze (w tym nowoczesne reprodukcje) są dozwolone pod warunkiem, że ich kształt jest zgodny z okresem ich pierwotnego wykonania (przed rokiem 1900) i zgodny z rodzajem broni palnej.

7. Pistolety i rewolwery muszą posiadać epokowe przyrządy celownicze:
7.1. Muszka musi być w przekroju szpilką, wąskim ostrzem o maksymalnej szerokości 2.03 mm (.080"), wąską piramidką lub mieć podobny kształt - nie może mieć kształtu szerokiego, prostokątnego jak współczesny typ muszek.
7.2. Szczerbina musi mieć wcięcie w kształcie litery V lub U.
7.3. Nowoczesne celowniki pistoletowe są zabronione.

W oryginałach broni czarnoprochowej wymagania i ograniczenia są proste i zrozumiałe gorzej jest z ich reprodukcjami czyli replikami. Będę tu używał za Statutem MLAIC nazwy reprodukcja bo to jest zgodne z przepisami prawa Unii Europejskiej i naszego kraju.
Definicja reprodukcji używana w Statucie jest prosta:
Cytat:Reprodukcja jest kopią oryginalnej broni palnej zarówno pod względem wyglądu jak i konstrukcji

Gdyby wszyscy brali dosłownie to wyjaśnienie nie potrzebne byłyby dalsze jej uszczegółowianie ale niestety jest jak jest i Statut MLAIC jest tu bezwzględny:
1. Główne wymiary - całkowita, długość lufy, długość kolby, położenie przednich i tylnych przyrządów celowniczych powinny być zgodne +- 13 mm z wymiarami udokumentowanymi w oryginalnym egzemplarzu danej broni.
2. Ogólny kształt i wygląd reprodukcji muszą być takie same jak określony model kopiowanej broni palnej.
3. Kaliber lufy musi być taki sam jak w oryginale w granicach 10% lub 1 mm (liczy się wartość mniejsza).
4. Zamki powinny odpowiadać okresowi, w którym używana była oryginalna broń.

Jeszcze ostrzejsze są ograniczenia dotyczące reprodukcji karabinów wojskowych. Reprodukcje tych karabinów powinny ściśle odpowiadać oryginalnym wzorom służbowych karabinów wojskowych, zgodnie z ich dokumentacją i tolerancjami. Skok gwintu i liczba bruzd powinny być identyczne ze wzorem oryginału chociaż głębokość bruzd może być inna.

Osobny punkt 4.9 Statutu MLAIC dotyczy pasów i ich stosowania oraz podpórek pod dłoń - palm rest. Co do pasów generalne zasady są takie, że muszą być wykonane z materiałów i w kształcie zgodnych z epoką w których były stosowane dla danego typu karabinów np. wojskowych, myśliwskich czy niektórych sportowych. Warto się zapoznać z tym punktem Statutu bo wiele jest tam ograniczeń.
Podpórki pod dłoń - palm rest - powinny być oryginalne lub być reprodukcją oryginalnego typu i używane tylko z bronią w której pierwotnie miał taką podpórkę.

Jednym z ostatnio wprowadzonych wymagań jest wprowadzone obostrzenia dotyczące broni w konkurencji Mariette. W konkurencji tej wolno stosować reprodukcje wojskowych rewolwerów kapiszonowych (zgodnych ze wzorami wojskowymi). Czyli odpadają wszelkie rewolwery proweniencji cywilnej.
Ale w konkurencji COLT ( rewolwery oryginalne) można używać rewolwery zarówno wojskowe jak i cywilne.

Przypadki praktyczne danych reprodukcji już są częściowo wyjaśnione przez odpowiednią Komisję MLAIC ale o tym to już w następnej części napiszę.

cdn...
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#3
Tutaj zaczne opisywac i omawiać bron wojskowa w kwesti nowych zasad Mlaic :

Repliki/reprodukcje broni wojskowej , specyfikacje luf zgodne z przepisami Mlaic oraz tym samym zgodne z epokowym oryginałem :

-karabiny Enfield M 1853 oraz dwubaczkowe M 1856 [rzadkosc jako replika] kaliber .577 do .580'' tylko 3 bruzdy gwintowania o skrecie okolo 1-78''
-karabin Enfield  dwubączkowy Navy M 1858 oraz strzelec M 1860 [rzadkosc] oraz karabinek M 1861 kaliber jak wyzej tylko i wylacznie 5 bruzd o skrecie 1-48''
-karabin Lorenz M 1854 kaliber okolo 13,90mm [~.55''] gwint 4 bruzdowy o skrecie okolo 1-79''
-sztucer Lorenza M 1854 kaliber jak wyżej lufa o 4 bruzdach w skecie okolo 1-62''
-karabin Missisippi Rifle kaliber lufy 1szty typ kal. 54'' o 7 bruzdach w skrecie okolo 1-48" w kal.58 3 bruzdy w skecie okolo 1-72''
-karabin Zouave M 1863 kaliber .58'' z  7 bruzdami o skrecie  okolo 1-72''
-karabin Springfield M 1855-61-63 kal.58'' z 3 bruzdami o skrecie 1-72
-karabin Springfield M 1842 Rifle kal.69'' z  3 bruzdy  o skrecie okolo 1-60''
-karabin ''Mauser'' M 1857 z firmy D.P kal.13,90mm 5 bruzd o skrecie okolo 1-55''

Oto wstepna lista najpopularniejszych modeli wojskowych , bede to sukcesywnie uzupelniał...

Co zaś sie tyczy specyfikacji formy modelu reprodukcji broni wojskowej to nie będe tu kazdego modelu z osobna  szczegolowo  opisywał gdyz wiadomo ze bron-reprodukcja  wojskowa  ma ŚCIŚLE odwzorowywać epokowy  ORYGINAŁ tak pod wzgledem  wymiarow jak i typu/formy  celownikow oraz ogolnej formy  poszczegolnych czesci i ich funkcjonalnosci oraz bron/części  ma byc wykonana z jak najbardziej  podobnych  materiałów jak w epoce...
Co zaś sie tyczy amunicji do poszczegolnych modeli to pociski jakich sie wspolczesnie uzywa musza byc zgodne z specyfikacja epokowa.  ''Najłatwiej'' maja modele broni ktore byly w uzyciu podczas  ACW gdyz u nich jest dopuszczony pocisk Minie , Wilkinson-Lorenz oraz inne ''dziwadla'' .
Natomiast koledzy posiadajacy replike kb. ''Mauser'' z firmy D.P maja problemi i niestety musza tylko i wylacznie uzywac pociskow typu Minie !
Ze wzgledu historycznych taki kb. Lorenz czy kb. Missisippi Rifle moze uzywac tak pociskow kompresyjnych Lorenza jak i pociski Minie oraz inne dziwadla w typie Wilkinson-Lorenz itp.

Jak przepisy maja sie do Oryginałów... bron epokowa zasadniczo musi byc w dobrym stanie technicznym , nie może byc przerabiana ani modernizowana w taki sposob ze ujmuje to na jej wartosci historycznej , bron moze byc fachowo restaurowana oraz tuningowana tak pod wzgledem pracy zamka oraz spustu oraz zmianie samego OSTRZA szczerbinki tak aby umozliwic strzelanie na dystasie 50-100m. Wszystkie istotne czesci broni MUSZA byc oryginalne z epoki i do tego modelu broni.
Bron oryginalna wojskowa musi byc to model przepisowy wojskowy [prototypy sie nie dopuszcza] , czyli bron ogolnie-przepisowo  wprowadzony na stan uzbrojenia armi .
Bron wojskowa musi miec kaliber lufy wiekszy jak 13,50mm , lufy nie moga byc wykrzywiane a kolby przerabiane celowniki i osprzet-okucia broni zgodne z danym modelem broni...
Amunicja musi odpowiadać epokowej specyfikacji broni jak przy użyciu pociskow w reprodukcjach broni...
Co ciekawe w nowych przepisach Mlaic dopuszcza sie Volunterskie Enfieldy w kal.577'' czyli takie z kratkowaniem chwytow kolby oraz nieco grawerowane czy zmodernizowane strzelecko celowniki itp , dlaczego tak sie stalo ze sa te epokowe  Volunterskie Enfieldy dopuszczone do strzelan w konkurencjach wojskowych ? dlatego gdyz byly dosc szeroko używane  przez obie strony ACW...wiec postanowiono zrobic uklon w stronie kolekcjonerow-strzelcow.


Teraz nieco przedstawie modele reprodukcji karabinow wojskowych ktore juz od roku sa NIEZGODNE z obowiazujacymi przepisami Mlaic :

Karabiny Enfield  firmy Armi Sport gwint o skrecie 1-66''
Karabiny Enfield firmy Euroarms podobnie choc bywaja serie zgodne z epokowa specyfikacja.
Sztucery Lorenz M 1854 z Czeskiej firmy Arms Morawia maja lufe z nieprzepisowym gwintowaniem 1-48" i  zamałym kalibrem lufy okolo 13,68mm !
Karabiny ''Mauser'' z firmy D.P z przesunietym dalej od oka wizierem-szczerbina !!
Karabiny Zouave firmy wloskiej Jeger i innych firm z gwintem 3 bruzdowym o skrecie tak 1-48'' jak 1-66''
Karabiny Missisippi Rifle niemieckiej firmy Hege za sprawa 8 bruzd gwintowania lufy
Karabin Springfield M 1861 firmy D.Pedersoli [starsza i srednia produkcja] za sprawa gwintowania o skrecie 1-48''
Karabin Enfield M 1858 dwubaczkowy Navy z firmy D.Pedersoli z pierwszej seri produkcji  nr seri od 1 do okolo 500 za sprawa uzycia luf z firmy Euroarms z nieprzepisowym gwintowaniem 5 bruz w skrecie 1-66''
Komisja broni Mlaic tez ''czepia'' sie Enfieldow D.P  za sprawa nieprzepisowej brandki z śruba rewizyjna [mnie to akurat nie bardzo razi]
Karabiny typu Springfield M 1861 z Japonskiej firmy za sprawa nieprzepisowej kolby jak i gwintowania lufy
Karabiny typu Missisippi Rifle z roznych Wloskich firm za sprawa w wiekszosci nieprzepisowego gwintowania lufy.

Ja osobiscie mam tez problem z nowa replika kb.Lorenz M 1854 D.Pedersolego  gdyz ma przestawna muszke co jest niezgodne z przepisami Mlaic jak równierz specyfikacją epokowa tej broni oraz co gorsze ma znaczaco zmodernizowany zamek za sprawa mechanizmu antyzaczepowego spustu na orzechu zamka !!! jak dla mnie jest to absolutnie niedopuszczalne nadużycie producenta ! , z tego co sie orientuje komisja broni Mlaic wyda do tego Lorenza z D.P stosowna rekomendacje...sorry koledzy ale u mnie ten plywak z orzecha ''wylatuje'' !!!
Oto na dole daje filmik z USA ktory krok po kroku pokazuje roznice pomiedzy Oryginalem kb.Lorenz M 1854 a ''podrasowana i unofffoczesniooona'' replika tego Lorenza . Okolo 5 minucie oraz pod koniec filmiku macie koledzy ukazane ewidentne roznice w muszkach oryginal vs. replika oraz owy absolutnie NIEDOPUSZCZALNY element ''pływakowy'' na orzechu w zamku [ filmik - okolo 6 minuty : maly element ''wahadlowy'' w ksztalcie łezki zamontowany w orzechu zamka , widac go pomiedzy orzechem a płyta zakowa ] , ten element poprostu ułatwił Pedersolemu produkcje zamkow gdyz NIE MUSI zatrudniac do fabrycznego tuningowania zamkow Lorenzow fachowej kadry rusznikarskiej...jak trudno ztuningować zamek Lorenza M 1854 aby nadawał sie do strzelan  sportowych/tarczowych wiedza coniektorzy w tym kraju jak i sam Pedersoli !!! 

https://www.youtube.com/watch?v=eqUXKmksbqM      

Ma ktoś z forumowiczów niepewność co do swej broni wojskowej to prosze pisać postaram sie  wyjasnić wszelkie techniczne bolączki [najlepiej fotka i opist tech.] 




cdn
Odpowiedz
#4
Przy okazji jakieś sprawy zwiazanej z Gibbsem czyli angielskim karabinem do dalekich strzelań przypomniało mi sie ze byly i sa nadal produkowane przez D.P repliki tego karabinu w kal.40'' co jak sie okazuje jest niezgodne z orginałem i tym samym niedopuszczalne przez komisje broni MLAIC ?

Epokowo oryginalnie karabiny Gibbs-Metford mialy lufy w kalibrze okolo .460'' zdazaly sie w epoce z nieco mniejszym kal. okolo 450'' i nieco wiekszym niz owy nominalny kaliber czyli nieco ponad .460'' . W myśl nowych przepisow MLAIC tyczacych sie spraw broni i ich dopuszczenia do strzelan w konkurencjach Mlaic ''bron cywilna'' kaliber takich replik i oryginałow musi byc +/_ 1mm w stosunku do epokowego oryginału !
No to niestety sie ta replika w kal. 40'' od D.P  ''nie łapie'' gdyz kal. nominalny powinien byc okolo .460'' = 11.68mm i  nawet  liczac  +/_  1mm w góre i dół  wymiaru kalibru lufy to przedział kalibru wynosi od min. 10,68 do max. 12,68mm no to i tak optymistycznie liczac braklo tej ''biduli .40'' z D.P''  z  okolo  PÓŁ MILIMETRA  do tego aby spelniala wymogi nowych przepisow o broni...

Zawsze patrzyłem z nieco ''przymrużonym okiem'' na karabiny Gibbs z D.P w nieszczęsnym kal.40'' gdyz jak długo zyje a jest to juz pól wieku nie widziałem nigdy takiego cudaka w kal.~.40'' w epokowym oryginale...pal licho jak na poczatku swej produkcji firma D.P  produkowała Gibbsy w kal. 40'' lecz z gwintowaniem typu ''Vetterli'' czyli o skrecie 1-26'' co bylo zgodne z epokowa norma na bron szwajcarsko-włoską z lat 1859-1885 lecz gdy zaczeto wytwarzac Gibbsy z WYDUMANYM unnooofffoczesnionym gwintowaniem lufy  o skrecie ~1-16'' no to juz bylo ''przegiecie pały''... no to teraz jest KLOPS i smuta .
Odpowiedz
#5
Czy karabin dowolny musi w 100% odwzorowywać broń historyczną?
Cytat:f.) Reproduction Free Rifles
Any reproduction of an original muzzle loading rifle not qualifying as a Military Rifle in pt.
4.7.E.e.) above, with contemporary sights (excluding telescopic or optical) for use in
reproduction classes of competitions Nos. 4, 8, 15, 17, 20 and 24 are subject to the following:
i)
The rifling pitch and number of grooves shall replicate the appropriate original pattern,
although the depth of the rifling grooves may be different.



Co automatycznie jest przetłumaczone:
Skok gwintowania i liczba rowków powinny odwzorowywać odpowiedni oryginalny wzór,
chociaż głębokość rowków gwintujących może być inna.

Bo korzystając z usługi googla zapis tłumaczy się "powinien" a nie że "musi". A takie tłumaczenie pozwala jednak na dowolność, nie tylko skoku gwintu, ilości rowków gwintujących to także kalibru reprodukcji karabinu dowolnego bo w tekście angielskim nie ma  słowa o kalibrze. Więc Gibbs w kalibrze .40 i skoku gwintu 1/16" jest zgodny z MLAIC zgodnie z tłumaczeniami z googla.

A to dopuszczalne 10% lub 1 mm odchyłki kalibru dotyczy reprodukcji broni wojskowej, a nie dowolnej. I to tylko użytej w konkurencjach nr 1, 3, 12, 23, 31, 37 i 40.
Więc czy przypadkowo nie staramy się być świętsi od Papieża?
Odpowiedz
#6
Obawiam się, że robienie wykładni przepisów na podstawie tłumaczenia Googla nie jest wiarygodne. Stwierdzenie "powinno być" w Polsce może być interpretowane różnie. Nie chcę się wymądrzać, ale istnieje coś takiego jak "Polski" MLAIC. Chyba od nich można oczekiwać wykładni lub uzyskania pewnych danych od MLAIC. Natomiast brak określenia zgodności kalibru karabinu "dowolnego" jest dla mnie co najmniej dziwne. Oby za np rok ludzie nie obudzili się ze sprzętem nadającym się na ścianę.
Odpowiedz
#7
Nie ma takiego czegoś jak "Polski MLAIC" to tylko strona www uzurpująca sobie prawo do nazwy MLAIC zresztą bezpodstawnie.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#8
(21-07-21, 08:11 PM)Derek napisał(a): Nie ma takiego czegoś jak "Polski MLAIC" to tylko strona www uzurpująca sobie prawo do nazwy MLAIC zresztą bezpodstawnie.

I dziwi się Pan że nowy błądzi jak w malignie
Odpowiedz
#9
Drogi kolego variagu pomijając dyskusyjną kwestie tłumaczeń oraz interpretacji części przepisu Mlaic która mówi o skręcie gwintu w broni ''cywilnej'' NIESTETY ale sorry bo  nie bardzo da się  tu  interpretować oraz pominąć kwestie KALIBRU Gibbsa kal.40'' w stosunku do EPOKOWEGO oryginału...przykro mi kolego bo wiem że takiego Gibbsa chcesz sobie kupić  , wiec że  mi kompletnie nie zależy na psuciu Ci humoru kolego...nie ja te przepisy pisałem oraz nie ja wpadłem na dziwny pomysł produkowania repliki Gibbsa w kal.40''  Confused

Tworzymy tu niepotrzebnie dyskusje o przepisach Mlaic...dyskusje w tej kwesti powinniśmy prowadzić w innym temacie tego działu.
Odpowiedz
#10
Kolego ruszniku, widocznie MLAIC określenie "karabin dowolny" pozwala interpretować ze sporym marginesem owej "dowolności". A co podlega pod twardy wymóg zgodności kalibru (uwzględniający jednak spore tolerancje wymiarów) jest zawarte wprost w omawianych przepisach. Więc nie rozciągaj ich na wszystkie reprodukcjie -repliki.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości