Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Belgijski muszkiet M 1842
#2
Po wczorajszych zawodach w Żorach nie omieszkałem skorzystać z okazji i znowu [po raz drugi]  postrzelać z mego belgijskiego muszkietu...     

Dystans 50 metrów postawa stojąca z wolnej ręki , szybkie ładowanie i strzelanie około 20 strzałów [wszystkie strzały w tarczy]. 
Zostało mi kilka patronów papierowych z pociskami w typie Nessler z 70 grainowym ładunkiem zwykłego czeskiego Vesulvitu [ nieprzesiany] , jako że na pierwszym strzelaniu [patrz wyżej] celując pod czarne na tarczy pociski układały sie w okolicach dolnej 2jki postanowiłem tym razem celować w górną krawędź czarnego pola aby pociski miały możliwość trafiać w czarne pole tarczy...chmmm tym razem układały sie mniej więcej w okolicach ''punktu celowania'' .
Następna próbę strzelecką przeprowadziłem na kulach kal.69'' ładowanych wprost do lufy [gołe kule w smarze] gdyż kaliber tego muszkietu to też .69'' , kule wchodziły dość ''pasownie'' czyli z lekkim oporem , tym razem użyłem ładunek ''przesianego czecha-grubszy sort'' 70 grain i dawkę 60 grain [objęntościowo] grysiku=kaszka manna , strzał dość energetyczny acz nie tak ''zrywny'' jak na nieprzesianym VL . Tu przestrzeliny celując w góre czarnego pola tarczy układały sie większościowo w dolnych partiach tego pola i nawet jakieś tam skupienie widać.
Celowanie w górną krawędź czarnego pola to nienajlepszy optycznie ''system celowania'' do tego szybko ładowałem i strzelałem stojąc z wolnej ręki a muszkiet ten to nie jakaś tam popierdułka typu ''kentaczka kal.45 w około 3 kg wagi''...
Z tych gołych kul kal.69'' całkiem fajnie sie strzelało oraz ładowało broń lecz myślę że najlepszym strzeleckim rozwiązaniem była by  podkalibrowa kula na łatce , no ale takich nie posiadam.

            

Tarcza nieco postrzelana ale wielkie dziury kal.69 myślę że widać i da sie odróżnić , reasumując przestrzeliny w górnej części tarczy to z pocisków w typie Nessler , przestrzeliny w dolnej części tarczy to z kul kal.69''
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Belgijski muszkiet M 1842 - przez Rusznik - 11-09-22, 07:07 PM
RE: Belgijski muszkiet M 1842 - przez Rusznik - 23-10-22, 05:52 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości