Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ticino 1859. Turcos, mosty, czarny proch i austriaccy saperzy
#7
(14-06-21, 12:12 PM)Rusznik napisał(a): Witaj drogi Wyciorze NO W KOŃCU powyzej zaczołeś pisać  sensownie i zgodnie z obiektywnymi faktami historycznymi a nie glupioromantycznym subiektywizmem...[...]
fakty z tej wojny ktore[...]prawdopodobnie z PREMEDYTACJA  pominołeś i przemilczałeś...
   
Drogi Ruszniku, usilnie proszę o:
1. Konkretnie (najlepiej cytat): gdzie napisałem coś bezsensownie i niezgodnie z obiektywnymi faktami historycznymi.
2. Konkretnie (najlepiej cytat): w którym miejscu  uprawiam "głupioromantyczny subiektywizm".
3. Konkretnie (może być bez cytatu): które fakty z tej wojny prawdopodobnie z PREMEDYTACJĄ pominąłem i przemilczałem. Tutaj akurat mogłem pominąć i przemilczeć (z premedytacją albo bez) całą masę faktów, gdyż epokowa literatura tematu jest bardzo obszerna i nieraz tendencyjna. Dlatego za podstawowe źródło informacji wybrałem źródła pruskie.

Po pierwsze: Prusacy w tym okresie byli wyraźnie nastawieni proaustriacko. Mogli za  Austriakami nie przepadać ale to nic w porównaniu z potężną niechęcią do żabojadów oraz z lekceważącym stosunkiem do makaroniarzy. W pruskich źródłach nieledwie wyczuwa się wstyd i żal że to bracia-Niemcy dostali takie bęcki.
Po drugie: Pruskie analizy są wyjątkowo staranne, szczegółowe, obiektywne i dobrze udokumentowane.

Posłużyłem się także oficjalną, austriacką historią wojny, wydaną przez c.k. sztab generalny. Poniżej zamieszczam podstawową literaturę, którą się posiłkowałem, ułożoną z grubsza według wagi przywiązanej do poszczególnych pozycji:

K.A.Otto - Der Feldzug 1859 in Italien, bearbeitet von einem preussischen Offizier (1863)
Helmuth von Moltke - Der Italienische Feldzug des Jahres 1859 (1863)
k.k.Generalstab (praca zbiorowa) - Der Krieg in Italien 1859 (1872)
Wilhelm Ruestow - Der italienische Krieg 1859 politisch-militaerisch beschrieben (1860)
Heinrich Friedjung - Der Kampf um die Vorherrschaft in Deutschland 1859-1866 (1901)
Anton Mollinary - Studien ueber die Operationen und Tactique der Franzosen im Feldzuge 1859 in Italien (1864)
Alois Schwaiger - Die Schlacht von Solferino 1859. Ein Kriegstagebuch (2012)
Andreas Thuerheim - Gedenkblaetter aus der Kriegsgeschichte der k.k. oesterreichischen Armee (1880)
Eduard Bartels - Der Krieg im Jahre 1859. Nach offiziellem Quellen nicht offiziell bearbeitet (1894)
Anton Mollinary - Sechsundvierzig Jahre im oesterreich-ungarischem Heere 1833-1779
Gunther Rothenberg - The Army of Francis Joseph (1998)
Oficer c.k. armii - Betrachtungen ueber die franzoesische und oesterreichische Armee und deren Gefechstsweise im Feldzuge 1859 (1862)
Rudolf Ottenfeld - Die Oesterreichische Linien-Infanterie und Jaeger 1849-1867 (1895)
Cesar Bazancourt - Der italienische Feldzug von 1859 (1860)
Mittheilungen des Kais. Koenigl. Genie-Comitee ueber Gegenstaende der Ingenieurs- und Kriegs-Wissenschaften (rocznik 1862)
Jacques Randon - Campagne de L'Empereur Napoleon III en Italie (1862)
Karl Kandelsdorfer - Geschichte des k.u.k. Feld-Jaeger-Bataillons Nr.3 1808-93 (1899)
Joseph Strack - Das Tiroler-Jaeger-Regiment Kaiser Franz Josef I. in dem Feldzuge 1859 (1864)
Friedrich Hellwald - Skizze des Feldzuges 1859 in Italien (1859)
Joseph Spitz - Histoire du 2e Regiment de Zouaves (1901)
Francois Marjoulet - Historique du 3e Regiment de Zouaves (1887)
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Ticino 1859. Turcos, mosty, czarny proch i austriaccy saperzy - przez Wycior - 14-06-21, 01:04 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości