Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konkurencja Lamarmora - poradnik
#3
Krzysztof Kuchnio - Mistrz Świata co prawda z rewolweru ale i z konkurencji Lamarmora też ma swoje osiągnięcia.

2019 r. XIV Mistrzostwa Polski - Mistrz Polski w Lamarmora Oryginal z wynikiem 90 pkt.


1. Jakiego karabinu (marka, typ i kaliber) używasz w tej konkurencji?
Oryginalny Enfield M-1863, (trzybączkowy) Cal. .577.


2. Jakiej naważki używasz? Rodzaj i ilość prochu, kaszy manny, pocisku i ewentualnie jego stopu, smaru, kalibracji itp.
Pociski Minie około 500 gr. z czystego ołowiu. Proch Szwajcar „4”, 54 – 58 gr. (większa naważka w konkurencji Minie), Smar – Bore Lube 1000. Na zawody pocisków nie kalibruję, sortuję tylko według wagi.


3. Czy podczas ładowania pocisk wchodzi bardzo ciasno? Czy atakujesz go mocno?
Pocisk wchodzi lekko, pod ciężarem pobojczyka, Staram się go dopchnąć zawsze z tą samą siłą aby proch był jednakowo ubity.


4. Jak przebiegają Twoje sesje treningowe i jak często je wykonujesz? Czy w obliczu wielkich zawodów zmieniasz coś w formie lub częstotliwości swoich treningów?
To szerszy temat . Konkurencje karabinowe nie są moją specjalnością ale przed ważnymi zawodami trenuję statykę z karabinkiem pneumatycznym (FWB 300S) Na poprawienie statyki potrzebuję około 1 miesiąca po 20 strzałów dziennie ale z reguły tyle czasu nie mam. Z Enfieldem jeden – dwa treningi przed zawodami na strzelnicy i trochę złożeń na sucho mi wystarcza. Zawody najwyższej rangi to przede wszystkim wyzwanie dla emocji więc dużo ważniejszym elementem treningów jest bywanie na zawodach, szczególnie wyższej rangi aby zdobyć tak zwane obycie. W tym sporcie treningi są kwestią indywidualną. Każdy jest inny i musi dopasować trening do siebie. Ważnym jest by trenować w miarę regularnie jeszcze jakiś sport.


5. Czy używasz jakichś specjalnych okularów?
Mam już lekkie problemy ze wzrokiem więc używam diopterków nakładanych na okulary ochronne. Ostatnio zrobiłem sobie uniwersalne okulary z dziurkami do różnych konkurencji


6. Czy używasz jakiegokolwiek specjalnego komina? Jaka jest idealna średnica kanału ogniowego na podstawie Twojego doświadczenia?
Specjalnego może nie ale kominek nie może być wypalony, Mój ma albo 0,5 albo 0,7 mm.


7. Jakie elementy celownicze posiada twój karabinek, a jeśli to konieczne, jakiej formuły używasz do podnoszenia szczerbinki?
Niestety w tym karabinie na dystansach 50m - 100m przyrządy celownicze nie dają się regulować.
To można zrobić tylko naważką prochu. Mniej na 50m i więcej na 100m. Oryginalna regulacja wysokości szczerbinki może się przydać tylko na większych odległościach. Regulacji lewo, prawo nie ma. Jest możliwość wymiany szczerbinki ale jeszcze nie miałem na to czasu więc strzelam z poprawką. .


8. Kurtka strzelecka? Czy używasz pasa strzeleckiego? Czy uważasz, że te elementy są niezbędne do uzyskania dobrych wyników?
Nie używam kurtki strzeleckiej bo ufam własnej statyce . Pasa też nie używam ale może zacznę.
Te elementy do uzyskania dobrych wyników nie są mi potrzebne


9. Czy podczas zawodów zwykle odczuwasz jakiś rodzaj stresu emocjonalnego?
Prawie zawsze stres jakiś jest, ale to jeden z elementów nad którym trzeba starać się panować.


10. Jaką ogólną opinię masz na temat swojego karabinu (dokładność, niezawodność)?
Lubię go. Myślę że jest to bardzo dobry karabin którym można strzelać po 100 p.


11. Jaki jest najtrudniejszy aspekt lub okoliczności tej dyscypliny? Co najbardziej wpływa na twoje wyniki?
Ciężko powiedzieć. Na wyniki najbardziej wpływa brak czasu na treningi. Dyscyplina nie jest trudna. Pociski łatwo się ładuje, lufy nie czyści się między strzałami, długich lejków też nie można stosować. Te ograniczenia powodują że procedura ładowania jest szybka dzięki czemu cała konkurencja jest bardzo spokojna, nie trzeba się spieszyć. Sama przyjemność ze strzelania.


12. Jaka jest twoja ogólna opinia na temat tej konkurencji?
Lubię tą konkurencję za jej prostotę i wynikający z tego brak presji na wyrobienie się w czasie.


13. Jaką radę dałbyś strzelcom rozpoczynającym specjalizację w tej konkurencji?
Jak w każdej konkurencji. Najpierw dobrać jak najlepszej jakości broń do własnej postury i możliwości fizycznych. Musi być nam wygodnie w złożeniu. Jest kilka rodzajów karabinów które gwarantują bardzo dobre wyniki. Jest w czym wybierać.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Derek - 23-02-22, 11:39 AM
RE: Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Derek - 06-03-22, 11:38 PM
RE: Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Derek - 15-03-22, 11:30 PM
RE: Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Derek - 15-03-22, 11:33 PM
RE: Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Przemek - 10-01-23, 06:41 PM
RE: Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Czesław2 - 16-01-23, 07:48 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości