Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konkurencja Lamarmora - poradnik
#4
Leszek Myszak - rekordzista Polski w Vetterli - 100 pkt. wielokrotny Mistrz Polski.

Jak sam mówi konkurencja Lamarmora to jego pięta Achillesa  ale wyniki mówią co innego:
2016 r. - 93 pkt. GP Mazovia
2017 r. - 93 pkt. GP Mazovia 93 pkt. na XII MP
2018 r. - 94 pkt. Radomsko
2019 r. - 93 pkt. GP Mazovia
2021 r. - 95 pkt. Mikołajki Jaworzno

1. Jakiego karabinu (marka, typ i kaliber) używasz w tej konkurencji?
Wurttembergischen 1857, tzw. Mauser. Kaliber .54


2. Jakiej naważki używasz? Rodzaj i ilość prochu, kaszy manny, pocisku i ewentualnie jego stopu, smaru, kalibracji itp.
Naważka 36 grain CH4, bez kaszy lub innych przybitek. Pocisk Minie z kokili Hensel 13,90 mm bez kalibrowania, odlany z czystego ołowiu bez żadnych dodatków. Smar ŁT-43 Liten (oczywiście z Orlenu).


3. Czy podczas ładowania pocisk wchodzi bardzo ciasno? Czy atakujesz go mocno?
Wprowadzenie pocisku do lufy, z dużym oporem. Ale dopchnięcie pobojczykiem już bez nadmiernego oporu. Staram się umieścić pocisk, na ładunku prochowym, zawsze na tej samej głębokości zaznaczonej na pobojczyku przy pierwszym załadunku.


4. Jak przebiegają Twoje sesje treningowe i jak często je wykonujesz? Czy w obliczu wielkich zawodów zmieniasz coś w formie lub częstotliwości swoich treningów?
Niestety, w ogóle, nie trenuję tej konkurencji. Przed zawodami trenuję „na sucho” tylko Vetterli.


5. Czy używasz jakichś specjalnych okularów?
Tak. Otwarte przyrządy celownicze i wada wzroku zmusza mnie do użycia „osprzętu”. Okulary strzeleckie ze szkłem korekcyjnym, regulowaną blendą i filtrem oraz przesłoną na lewe oko.


6. Czy używasz jakiegokolwiek specjalnego kominka? Jaka jest idealna średnica kanału ogniowego na podstawie Twojego doświadczenia?
Zwykły stalowy kominek zakupiony u Stiftera. Otworek zapałowy o średnicy 0,7 mm. Przy mniejszej, w tym karabinie, bywają problemy z zapłonem.


7. Jakie elementy celownicze posiada twój karabin, a jeśli to konieczne, jakiej formuły używasz do podnoszenia szczerbinki?
Otwarte przyrządy celownicze. Stała muszka na ostatnim bączku oraz szczerbina z płynną regulacją w pionie i poziomie z wycięciem w kształcie litery V.


8. Kurtka strzelecka? Czy używasz pasa strzeleckiego? Czy uważasz, że te elementy są niezbędne do uzyskania dobrych wyników?
Używam kurtki strzeleckiej i wykorzystuję pas nośny przeznaczony do tego karabinu. Myślę, że nie są niezbędne do uzyskania dobrego wyniku ale na pewno ułatwiają złożenie się do strzału. W przypadku kurtki, za najbardziej istotne, uważam stabilne oparcie lewej ręki o tułów lub biodro dzięki antypoślizgowym materiałom na rękawie i lewym boku.


9. Czy podczas zawodów zwykle odczuwasz jakiś rodzaj stresu emocjonalnego?
Niestety tak. Nie mam „psychiki” dobrego strzelca. Ale emocje towarzyszące zawodom nie wpływają już na moje wyniki tak jak w początkach przygody ze strzelectwem czarnoprochowym. Jednak trochę się już „ostrzelałem”.


10. Jaką ogólną opinię masz na temat swojego karabinu (dokładność, niezawodność)?
Bardzo dobry karabin wojskowy, świetnie nadający się do strzelań tarczowych dzięki w pełni regulowanej szczerbinie oraz parametrom lufy. Mankamentem tego karabinu (a raczej repliki) jest niestabilne mocowanie ostatniego bączka (na którym jest przecież muszka). W moim karabinie, po pęknięciu sprężyny mocującej ten bączek, dorobiłem nową sprężynę i problem z ruchomym bączkiem zniknął.


11. Jaki jest najtrudniejszy aspekt lub okoliczności tej dyscypliny? Co najbardziej wpływa na twoje wyniki?
Otwarte przyrządy celownicze i wpływ warunków oświetleniowych a także nieergonomiczna konstrukcja (bo przecież te karabiny nie zostały stworzone do strzelań tarczowych) to główne czynniki utrudniające (ale nie uniemożliwiające) osiąganie wysokich wyników na zawodach. Te mankamenty staram się równoważyć stabilnym, powtarzalnym złożeniem do strzału oraz pewną i płynną pracą na spuście.


12. Jaka jest twoja ogólna opinia na temat tej konkurencji?
Konkurencja, technicznie, nie jest trudna i ze względu na rodzaj broni, w niej wykorzystywany, bardzo ciekawa. Karabin wojskowy to broń, na temat której można znaleźć najwięcej informacji historycznych i technicznych a to przecież jeden z elementów naszej pasji.


13. Jaką radę dałbyś strzelcom rozpoczynającym specjalizację w tej konkurencji?
Myślę, że czynnikiem decydującym o osiągnięciu powodzenia w tej konkurencji i uniknięcia rozczarowań jest dobrej jakości karabin i perfekcyjny dobór komponentów amunicji .
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Derek - 23-02-22, 11:39 AM
RE: Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Derek - 06-03-22, 11:38 PM
RE: Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Derek - 15-03-22, 11:30 PM
RE: Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Derek - 15-03-22, 11:33 PM
RE: Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Przemek - 10-01-23, 06:41 PM
RE: Konkurencja Lamarmora - poradnik - przez Czesław2 - 16-01-23, 07:48 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości