Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Brunswick Minie Rifle
#1
Brunswick Minie Rifle dla upamiętnienia bitwy pod Almą [wojna Krymska 1853-56] , w tej bitwie poraz pierwszy niewielka Angielska zawodowa armia w sile około 23.ooo piechoty ukazała Ruskim oraz Światu czym jest nowoczesna broń strzelecka piechoty czyli Minie Rifle , Anglicy podczas tej bitwy wystrzelili/zużyli 90.175 sztuk amunicji strzeleckiej typu Minie kal.70'' miedzy innymi zabijając 1821 i raniąc 3173 Ruskich sałdatów sami ponieśli straty 351 zabitych i 1612 rannych gdyż atakowali pod górę na umocniona pozycje artylerii rosyjskiej bronione przez znaczne siły ruskiej piechoty. Anglicy prowadzili morderczo celny i skuteczny ogień tak do zgrupowań ruskiej piechoty jak i do baterii artylerii z dystansów pomiędzy 400 i 800 jardów...kilka salw Angielskiej Gwardii zmiotło całe szeregi w pułkach ruskiej piechoty pod koniec bitwy.
W erze gładkolufowych muszkietów średnio trzeba było wystrzelić na jedno skuteczne trafienie około 459 sztuk amunicji , Anglicy na Krymie na jedno skuteczne trafienie ruska potrzebowali TYLKO 60 patronów , celny strzał  do pojedynczego celu był max. do 600 jardów do celów grupowych 800 a nawet 1000 jardów , ruski muszkiet gładkolufowy miał efektywny ale niezbyt celny dostrzał max. do 150 jardów.

Angielska piechota w 1854 roku oraz większość strzelców była uzbrojona w gwintowane karabiny systemu Minie M 1851 [za wyjątkiem 4tej dywizji która miała jeszcze gładkolufowe P/42] , słowo klucz tylko część strzelców angielskich posiadała w 1854 roku karabiny piechoty P/51 gdyż w tych elitarnych formacjach istniała pewna swoboda i dowolność oraz indywidualizm żołnierzy , tak więc mogli sobie wybrać wedle własnych potrzeb ALBO gwintowany karabin piechoty  Minie P/51 ALBO sztucer Brunswick Minie Rifle z lufa o gwintowaniu pod pociski Minie a nie dwubruzdowy wcześniejszy typ gwintowania.
Zanim omówię dokładniej historie i technikę Brunswick Minie Rifle pokarze jak to wyglądało i skąd to się wzieło...


                                                                                  
  
                                                                                  


Zanim otworzę nowy temat o histrori wszystkich modeli i typów Brunswick Rifle M 1837 to tu opisze co nie co sam extra model Brunswick Minie . Zasadniczo wszystkie Brunswicki Minie są II-gim typem Brunswicka czyli z zamkiem ''przedniosprężynowym'' typu M 1842 jakie produkowano pomiędzy 1844 a 1855 rokiem , zasadnicza róznica tkwi w gwintowaniu lufy i celowniku , standardowe Brunswicki miały lufy kal. 704'' z gwintowaniem dwubruzdowym pod kule z ''opaską'' i celownik płytkowy z jedna przerzutową płytka celowniczą do strzelania max. 300-400 jardów.
Natomiast Brunswick Minie ma lufę  kal. około 702'' z trzybruzdowym PŁYTKIM gwintowaniem o skręcie około 1-78'' przystosowanym do strzelań  przepisowymi pociskami Minie w papierowej patronie jak do karabinów piechoty M 1851 , dodatkowo jak wszystkie karabiny z tego okresu tak DWUBRUZDOWY Brunswick jak i Minie Rifle M 1851 no i wiadomo Brunswick Minie miały dlatego kal. lufy około .700'' dlatego gdyż mogła być ''awaryjnie'' użyta w tej gwintowanej broni amunicja z gładkolufowych muszkietów M 1842 z kulą kal. 69''...

                            

Warto szerzej wyjaśnić ja to sie stało że powstała wersja Minie Brunswicka , wiec już na poczatku wprowadzenia do piechoty liniowej muszkietu gwintowanego M1851 zwanego Minie Rifle około 1852 roku postanowiono przeprowadzić próby strzeleckie na DWUBRUZDOWYM Brunswicku strzelając z niego bezpośrednio amunicją z pociskiem Minie kal.685''  , testy były dość obiecujące ale ze względu na bardzo głębokie dwie bruzdy gwintowania standardowych Brunswicków często źle działały pociski Minie czyli miały problem z pełna ekspansją w tak głębokie dwubruzdowe gwintowanie lufy , jednak broń uznano za bardzo celna do 600 jardów oraz bardzo poręczną w porównaniu do karabinu piechoty M 1851 , jednak taki Brunswick nie dorównywał celnością karabinowi M 1851 [Minie Rifle]  na dalszych dystansach strzelań 800 i więcej jardów.
Około 1854 roku postanowiono wyprodukować niewielka partie Brunswicków z lufami z gwintowaniem pod pociski Minie jak w karabinach M 1851 [Minie Rifle] , ile dokładnie ich wyprodukowano ? niestety nie posiadam na dziś dokładniejszych danych ale szacunkowo nie mniej niż około 1000 sztuk do max. 3000 sztuk . Brunswick Minie był produkowany tak w zbrojowniach w Birmingham czyli sygnatura TOWER jak i w rządowej zbrojowni Enfield oraz w prywatnych zbrojowniach takich jak firma Potts która wcześniejsze DWUBRUZDOWE Brunswicki wyprodukowała w seri około 250 sztuk...ile wyprodukowała w typie Minie - nie wiadomo...ale na pewno była to mała seria produkcyjna gdyż ta broń Brunswick Minie produkowano TYLKO około +/- rok [1854 roku] na potrzeby Wojny Krymskiej...

                                     

Powyżej na fotkach z angielskiej książki [polskojęzyczna wersja] ukazałem temat o Brunswickach oraz na fotce ukazany jest Brunswick Minie - niestety autor POMYLIŁ sie w jego opisie do tego dodał mu błędną historie w armi Sikhów [Indie] , na fotce jest ukazany REGULAMINOWY Brunswick Minie Rifle a nie DWUBRUZDOWY ''starego typu'' Brunswick M 1837 !!

                 

Powyżej ukazałem jak  na fakcie wygląda Sikhijski=Indyjski Brunswick nr 5 [str. 162]  oraz jaki zamek posiada = ''Enfieldowski P/53 a nie P/42 [fotki w książce na stronie 163]. 

                         

Teraz zapewne kilku bardziej spostrzegawczych kolegów zwróci uwagę że mój Brunswick Minie posiada jakiś dziwny celownik w tym bardziej jakiś dziwny mosiężny suwak na ramce celownika...chmmm? może i racja ale spoglądnijcie na poniższe fotki , to nie jest odosobniony przypadek tak robiła-produkowała celowniki  londyńska firma Potts & Hunt , między ukazanym Brunswickiem Minie biały-bez oksydy a tym w oksydzie jest jakieś 15 lat różnicy zakupowej. Co ciekawe na tym białym Brunswicku jest w pełni regulowany celownik w tym podziałka na ramce 300 do 800 jardów wiec prawdopodobnie był to jeden z pierwszych=prototypowych Brunswicków firmy Potts & Hunt aby ustawić skalowanie na ramce pod rządowa amunicje Minie...

                          

  



Cierpliwości cdn...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości