Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filmy o powstaniu styczniowym.
#1
Za chwile rocznica powstania styczniowego. Pojawiła się informacja o premierze filmu, tytuł "POWSTANIEC 1863" . Zernijcie na link https://youtu.be/Z8tCizuEXVc?si=OW7e532nZKPSdnAo . Może warto zobaczyć ten film. Ja pamiętam firmy dot tej tematyki : SZWADRON i adaptacja Wiernej Rzeki.  Dodam, że do tego nowego filmu piosenką promującą jest,  z tekstem M. Konopnickiej utwór z wykonaniu Sanach pt "Na grobie rycerza"   https://youtu.be/Y4jDatjhAUw?si=k4hh1OseGHcCH37r
Odpowiedz
#2
Filmy o Powstaniu Styczniowym są taką rzadkością, że każdy jest wart oglądnięcia.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#3
Porozmawiałbym na temat rekwizytów broni jaką użyto w filmie: „Powstaniec 1863”. Zaznaczam, że filmu do dnia dzisiejszego nie widziałem. Widziałem tylko zwiastun i po zwiastunie stwierdziłem, że jak obejrzę film to tylko się zdenerwuję, więc uznałem, że nie ma sensu płacić za to idąc do kina. Pojawiły się zresztą uwagi krytyczne wobec filmu odnośnie historyczności rzeczy pokazanych w filmie. Na zarzuty reżyser filmu odparł, że film nie jest filmem historycznym, tylko fabularnym. Widziałem w każdym razie zwiastun i filmy reklamowe. Na zwiastunie widać użytą broń, którą da się rozpoznać. Proponuję więc dyskusję jak twórcy filmu przyłożyli się do kwestii rekwizytów, czyli broni używanej w filmie. Jest to o tyle istotne, że część osób odtwarzających powstańców styczniowych i biorących udział w rekonstrukcjach historycznych używa tych samych typów broni. Zadanie jest więc następujące: rozpoznać broń i określić czy mogła być użyta w powstaniu styczniowym w tym historycznym czasie jak to jest pokazane w filmie.
Na początek zwiastun filmu:



Poniżej wklejam kadry z filmu pokazujące 3 typy rewolwerów. Udało mi się je rozpoznać i mam wyrobione zdanie na temat możliwości ich użycia w powstaniu styczniowym, ale jestem ciekaw opinii innych. Podczas rozpoznawania broni proponuję przyjąć założenie, że pokazana tam broń to są współczesne dostępne repliki broni czarno prochowej. Nie podejrzewam twórców filmu, żeby używali w filmie oryginałów broni.

Przy rozpoznawaniu broni istotne znaczenie mają ramy czasowe, kiedy ta broń mogła być użyta w powstaniu. Ksiądz Brzóska, o którym jest film uczestniczył w powstaniu od samego jego początku czyli od 22 stycznia 1863 r. do końca, czyli do kwietnia 1865 r.. Niektóre wydarzenia z filmu da się dokładnie określić w czasie.

Rewolwer nr 1.
Wklejam tutaj dwa kadry z dwóch różnych ujęć. Broń używana przez Rosjanina. Ten fragment filmu pokazuje prawdopodobnie atak na Łuków z 23 stycznia 1863 r.

[Obrazek: 49dc89e41f3de6e0.jpg]
[Obrazek: b076d4d0939d0d96.jpg]

Rewolwer nr 2.
Tutaj jest pokazany plakat z filmu gdzie dobrze są widoczne szczegóły rewolweru. Ten sam rewolwer jest pokazany w zwiastunie, ale mało wyraźnie. W filmie rewolwer był prawdopodobnie pokazany podczas bitwy pod Żyrzynem 8 sierpnia 1863 r.

[Obrazek: 6d3f8c678c259d03.jpg]

Rewolwer nr 3.
Ten rewolwer jest najczęściej pokazywany. Używany jest w filmie zarówno przez powstańców jak i Rosjan. Ramy czasowe w filmie: od początku powstania do jego końca.

[Obrazek: 45438231e296b120.jpg]
Odpowiedz
#4
Remington 1858
Le Matt
Colt Navy 1851
Brak Adamsów (nie mam na myśli rodziny) i Lefacheuxe.

Zapomnianym filmem jest serial "Blisko, coraz bliżej". W pierwszym odcinku są sceny z Powstania - nawet fajnie nakręcone. Oczywiście z Lorenzami Big Grin
Odpowiedz
#5
Broni oryginalnej na potrzeby filmów o powstaniu styczniowym jest w Polsce u kolekcjonerów dość. No ale jak się z rekwizytami idzie na skróty to Pietta i Uberti zaspokoją potrzeby:-))) Lud i tak to kupi, znaczy poleci oglądać.
Odpowiedz
#6
Remington jest w wersji: new model army. Mimo niewyraźnych zdjęć widać po pewnych szczegółach, że to jest ta wersja. Zresztą nie spotkałem się, żeby jakakolwiek firma produkowała repliki Remingtonów w innej wersji niż tej.

Colt ma ramę mosiężną. Pewna firma produkująca repliki Colty Navy 1851, zwykła oznaczać te rewolwery w ten sposób, że z ramą stalową oznaczone są jako Yank – jankeski, a z ramą mosiężną jako Reb – rebeliancki (konfederacki).

Czy takie wersje rewolwerów mogły znaleźć się w powstaniu styczniowym?
Odpowiedz
#7
Jest to bardzo mało prawdopodobny scenariusz - import broni z CAS do powstania. Choć oczywiście "wszystko się mogło zdarzyć". Na przykład rewolwer A. Guttrego był wykonany z brazu. Na marginesie, broń posiada szkielet - zarówno pistolet jak i rewolwer.
Odpowiedz
#8
Rekwizyt filmowy w postaci Remingtona NMA to żenada i kpina z inteligencji oraz wiedzy widzów...ooopss ale się zagalopowałem plebs w Polsze i tak sie niezna na zabytkowej broni z okresu Powstania Styczniowego  Tongue wiec łykną każdą brednie... Cool

No dobra tak na poważnie bronioznawczo to rewolwer LeMatt w powstaniu mógł sie pojawić w kilku może kilkudziesięciu  sztukach powieważ broń tą produkowano seryjnie w Angli , Francji oraz Belgi.
Remington tak ale Old Model i ponoć taki posiadał niejaki Lwowiak Jaxa-Mokulski...natomiast Remington NMA to najnowsza produkcja od kwietnia 1863 roku.

Co do Colta Navy w mosiężnej ramie to najbardziej TRAFIONA replika-rekwizyt gdyż takie Colty w mosiężnych ramach produkowano w Belgijskim Liege , Ruscy mieli swoje Colty Navy ''w żelazie'' tak Amerykańskiej fabrykacji Colta jak swoje Tulskie...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości