Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szwajcarscy strzelcy wyborowi: elitarna piechota, taktyczny dinozaur czy święta krowa
#16
Hurra, Alleluja, Vive L'Empereur! (niepotrzebne skreślić). Kolega Rusznik objawił się w formie, którą znałem i tak lubiłem na innych forach. Znowu mnie zwymyślano w starym dobrym stylu i to przekonało mnie ostatecznie że jestem na właściwym forum. Poczułem się też upoważniony do modyfikacji mojego stylu polemiki. Przy okazji, z całym szacunkiem, pozwolę sobie podsunąć Ci, Ruszniku, dwie sugestie metodyczne:

-  zanim skrytykujesz czyjś artykuł spróbuj go wcześniej przeczytać, może nawet w całości.
-  po tym, jak już opublikujesz swój własny post, spróbuj go także przeczytać.


Stosowanie tych reguł może Ci zaoszczędzić sobie żenujących blamaży, jak chociażby tym razem. Zauważyłbyś że mój post jest poskładany głównie z tłumaczonych, epokowych tekstów napisanych przez w epoce przez epokowych szwajcarskich oficerów. Oni też byli dyletantami, piszącymi o swojej formacji głupoty i stosującymi bledną terminologię ?

Moim tematem nie była lekka piechota jako taka. Zająłem się mitem szwajcarskich s.w. w połowie XIX wieku jako rzekomo efektywnej formacji o rzekomo rewolucyjnym wpływie na taktykę.

BRONIOZNAWSTWO w lekkim połaczeniu z wiedza historyczna jest tu bardziej miarodajne i rzetelne w porownaniu z bajaniami o skaczącychy francuskich Zouave i innych wydumkach

Super uwaga. To dodaj jeszcze, Ruszniku, do twojego BRONIOZNAWSTWA wiedzę historyczną (chociażby w lekkim połączeniu) a zrozumiesz że piszę o epokowych, udokumentowanych faktach. Tak np. w kwestii "skaczących żuławów" przytoczyłem fragment tekstu źródłowego a ty dalej swoje. Gdybyś, Ruszniku, dokładnie poczytał przytoczone przeze mnie teksty, to zrozumiałbyś natrętny bezsens swojego posta.

Pierwsze epokowe opisy ozywające nazwę ''snajper'' pochodza z Wojny Krymskiej i tyczą się  strzelcow angielskich dzialajacych w pojedynke lub parami.

Potrafisz pokazać jakiś EPOKOWY, wojskowy tekst używający nazwy: sniper w stosunku do żołnierza? Wydaje mi się że pokićkało Ci się z terminem: sniping. Podam obszerny cytat z książki Martina Peglera: Out of Nowhere - a History of Military Sniper, objaśniający tę sprawę w przystępny sposób:
[Obrazek: 8f1e5a5d2361d671m.jpg]
[Obrazek: bd836dc88eca4231m.jpg]
W skrócie: w kontekście wojskowym termin: sniper pojawia się około roku 1914. Kompetentni autorzy to rozumieją. Weźmy historyczną książkę Marka Urbana: Wellington's Rifles. Six Years to Waterloo with England's Legendary Sharpshooters, ISBN 978-0802718167:
[Obrazek: 1f04867052079777m.jpg]
Na ponad 360 stronach tej publikacji słowo: sharpshooter występuje bardzo często, słowo: sniping: 3 razy, zawsze w odniesieniu do konkretnej sytuacji, ale termin: sniper - ani razu. 

bzdury wipisywane przez szanownego Wyciora to jakieś wyrwane z kontekstow fragmenty tekstow ''wklejane'' do wlasnych wydumanych teoretyjek wojskowych

Ja bazuję na konkretnych, historycznych i uznanych żródłach, które cytuję. Na czym ty się opeirasz? Czy potrafiłbyś przynajmniej wskazać z jakiego to kontekstu wyrwałem te teksty i co jest wydumane w moich teoryjkach? Wybacz, Ruszniku, jeżeli historia jest inna niż Ty chciałbyś ją widzieć, ale to nie moja wina. Cóz, zawsze możesz powtórzyć za Heglem: skoro  fakty przeczą moim wyobrażeniom,  to  tym gorzej dla faktów.

Ruszniku, wymachujesz na oślep słowami w bezsilnej irytacji. ale to nie zastąpi merytorycznej argumentacji. Takowa musi opierać się na źródłach, najlepiej epokowych, których współcześni historycy nie zdążyli jeszcze zafałszować w trosce o polityczną poprawność, odpisując od siebie nawzajem. U Ciebie, Ruszniku, takich referencji brakuje, dlatego krytykę mojego posta muszę uznać za zwykłe fanzolenie. 

Pozostały tekst podsunął mi pomysł który chciałbym polecić uwadze admina. Chodzi o kwestię lekkiej piechoty - formacji szczególnie związanej z tematyką strzelecką. Przypuszczam że temat obszerny ten będzie powracał, zwłaszcza jak weźmiemy się za różne epokowe kampanie. Może utworzyć osobną zakładkę w dziale: Bitwy, Armie, Wojny? Wtedy będzie można spokojnie obrzucać się błotem bez wyrzutów sumienia że robimy offtop, jak chociażby tym razem.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Szwajcarscy strzelcy wyborowi: elitarna piechota, taktyczny dinozaur czy święta krowa - przez Wycior - 07-05-21, 01:28 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości