Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Broń Strzelecka Powstania Styczniowego
#11
Nie no Twoje dywagacje są już bardzo naciągane. Kto sprzedaje najnowocześniejsze swoje karabiny ? Która armia pozbywa się swoich karabinów eksperymentalnych na początku ich testowania ?
Ożegalski wprost pisze "takiego systemu jakiego używała armia bawarska..." a pisze to po wielu latach.
Ale faktycznie poczekajmy z polemikami aż przeczytasz tę książkę Big Grin
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#12
Cytat:Ożegalski wprost pisze "takiego systemu jakiego używała armia bawarska..." a pisze to po wielu latach.
A jak po tylu samych latach Brykczyński (a praktycznie są ten sam rocznik) pisze swoje wspomnienia to jest najprawdziwsza prawda? Ale Ożegalski wyłącznie kłamie?
Trochę to słabe Darku...
Odpowiedz
#13
Mariusz trochę dystansu. Brykczyński korzystał ze swoich artykułów opublikowanych w roku 1863 tak, że miał łatwiej w przypominaniu sobie a Ożegalski nie wiem na jakiej podstawie opisuje karabin Podewils-Lindnera, który w 1863 r. jeszcze nie istniał.
Może faktycznie wpierw poczytaj tę książkę potem dyskutuj bo największą dla mnie wartością tej książki jest metodologia opracowywania dostępnych danych historycznych tak pisanych czy fotografii jak i najważniejsze archeologicznych.
Weryfikacja wszystkich tych źródeł i ich kompilacja musi być zgodna bo inaczej można dochodzić do zgoła błędnych określeń jak "belgijczyki".
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#14
Darku, nie mam jeszcze książki dr Michała Górnego ale mam wspomnienia Ożegalskiego.

Cytat:Ożegalski nie wiem na jakiej podstawie opisuje karabin Podewils-Lindnera, który w 1863 r. jeszcze nie istniał.
On pisze w swoich wspomnieniach o odtylcowych karabinach, takiego systemu (nawet nie wymienia nazwiska Lindnera) a nie o karabinach Podewils-Lindner M1858/67. To ogromna różnica Darku.

System taki był też testowany w Austrii przed 1866 rokiem. Nie chce mi się teraz szukać szczegółów, ale pomimo wielu testów odrzucono tam modernizację Lorenzów na sytstem Lindnera.

Cytat:Brykczyński korzystał ze swoich artykułów opublikowanych w roku 1863 
Stefan Brykczyński w chwili wybuchu Powstania Styczniowego miał 15/16 lat. Cóż mógł i gdzie publikować w 1863 roku? Może jakieś źródło? Bo po raz pierwszy jego wspomnienia wyszły drukiem w 1908 roku.


Usunąłem edycję - bo jakoś razem "wstrzeliliśmy" się w ten temat  Smile
Odpowiedz
#15
Już Ci raz podawałem, zresztą to wiedza z tej książki dr Górnego:

Cytat:Stefan Bryczyński pisał to na świeżo - fragment artykułu z "Kuryera Wileńskiego" z 21.03.1863 r., który sam zacytowałeś:

Co do systemu Lindnera w Austrii to wedle posiadanej przeze mnie literatury austriackiej prace nad tym systemem rozpoczęły się w 1865 r. a pierwsze większe ilości karabinów i sztucerów (raptem kilkaset sztuk) było przerabianych od marca 1866 r. 
Twój argument, że to mogły być Lorenz-Lindnery upada bezpowrotnie. W czasie Powstania Styczniowego takich karabinów nie było!
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#16
Usunąłem edycję postu i dodaję go jako nowy.
Derek napisał(a):Stefan Bryczyński pisał to na świeżo - fragment artykułu z "Kuryera Wileńskiego" z 21.03.1863 r. (...)
"Виленский вестник - Kuryer Wileński" był oficjalną rządową "carską" gazetą.
O powstańcach nie pisano tam inaczej jak "bandyci" a o powstańczych oddziałach nie inaczej jak "bandy" - wychwalając rosyjskich dowódców.
I oczywiście sławiąc Cesarza.
Odnalazłem też ten numer z 21 marca 1863 roku (nr.30 - czwartek):
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publicat...75/content
Ja nie mogę tam znaleźć artykułu Stefana Brykczyńskiego.
Odpowiedz
#17
Mariusz ale tu się chyba nie kłócimy o zdolności zapamiętywania imć Brykczyńskiego Smile Nota bene to kolejny błąd w tej książce dr Michała Górnego - może tylko w odnośniku ale jednak.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#18
Derek napisał(a):Twój argument, że to mogły być Lorenz-Lindnery upada bezpowrotnie. W czasie Powstania Styczniowego takich karabinów nie było! 
Darku, tak jak pisałem wcześniej - Józef Ożegalski opisuje jakieś karabiny odtylcowe które dotarły do Mielca - a podobne do systemu Lindnera.
Jednak on nigdzie nie pisze, że był to system Lindnera lub wręcz, że były to karabiny Podewils - Lindner. Prawda?
Jakie to były karabiny tego zapewne się już nie dowiemy. Ale w świetle wytycznych dla komisji zakupów broni (tej w Wiedniu i tej w Liege) , jest bardzo dziwne, że taką broń zakupiono. Bo był kategoryczny zakaz zakupu takich nowoczesnych systemów broni palnej do Powstania. A to ze względu na problemy z zaopatrzeniem w amunicję do niej. Biorąc pod uwagę, że Mielec leżał wtedy w CK zaborze Austrii najprawdopodobniej mogła to być broń austriacka - mogła, choć oczywiście nie musiała.
Odpowiedz
#19
No to muszę się co do pana Brykczyńskiego w pierś uderzyć i mój błąd ogłosić bo ani dr Górny się nie mylił ani Variag tylko ja źle odczytałem przypis o jedną linijkę się myląc. Cytat pochodził z pamiętników Brykczyńskiego.

Mariusz co do karabinów odtylcowych to warto jeszcze raz przytoczyć ów zapis:
Cytat:... transport odtylcowych karabinków, takiego systemu, jakiego później używała armia bawarska podczas wojny francusko-pruskiej

Jak to inaczej rozumieć, niż był to system Lindnera w stylu bawarskim a pamiętajmy, że gdzie indziej wyglądał on inaczej np. w USA ?
Nie były to jak już wiemy karabiny Podewils-Lindner ani Lorenz-Lindner bo jeszcze w 1863 r. nie istniały no to jakie ?

Ano nie dowiemy się co Ożegalski opisywał bo takowych karabinów nie było !

A na koniec Mariusz mylisz się twierdząc:
Cytat:Biorąc pod uwagę, że Mielec leżał wtedy w CK zaborze Austrii najprawdopodobniej mogła to być broń austriacka - mogła, choć oczywiście nie musiała.
Nie mogła być bo dopiero ją stworzono w 1865 r. czyli już po Powstaniu Styczniowym.
Lorenz .54", Podewils-Lindner .56" i inne
Odpowiedz
#20
Derek napisał(a):Ano nie dowiemy się co Ożegalski opisywał bo takowych karabinów nie było ! 
Dreyse - taki przykład pierwszy z brzegu Big Grin
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości